Kwota prawie 52 mln zł. zostanie wykorzystana na zakup i wymianę sprzętu medycznego dla: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Zakładu Rehabilitacji, Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii, Centralnego Bloku Operacyjnego, Kliniki Okulistyki, Oddziału i Poradni Gastroenterologicznej, Centralnej Sterylizatorni, Kliniki Otolaryngologii i Chirurgii Onkologicznej Głowy i Szyi i Pracowni Tomografii Komputerowej.
– Każdy szpital musi się rozwijać. Postęp medycyny wymaga od nas nieustającego podnoszenia jakości leczenia i udostępniania pacjentom nowych, skuteczniejszych metod walki ze schorzeniami onkologicznymi – mówi prof. Bartłomiej Guzik, dyr. placówki – Zwłaszcza, że według najnowszych danych roczna liczba zachorowań na nowotwory w Polsce wzrosła do 185 tys., a liczba zgonów sięga prawie 100 tys. Jednocześnie, właśnie dzięki postępowi w medycynie zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów, choć patrząc na wyniki w Europy Zachodniej czy USA wciąż mamy sporo do zrobienia.
Dzięki dofinansowaniu z KPO ten dystans uda się częściowo zmniejszyć. Dofinansowanie z KPO pozwoli na wdrożenie nowoczesnych technologii, które skrócą czas procedur medycznych, zwiększą bezpieczeństwo i podniosą komfort pacjenta.
– Cieszymy się bardzo, ponieważ dzięki tym temu programowi uda się nam nie tylko zakupić nowoczesny sprzęt ale także wymienić urządzenia, które służą pacjentom już od wielu lat. To oznacza, że będziemy mogli leczyć jeszcze skuteczniej i co bardzo istotne, zwiększymy precyzję diagnostyczną – tłumaczy dyr. Guzik.
– Muszę też zaznaczyć – dodaje – że zarówno w Polsce, jak i na świecie najwięcej osób wciąż umiera z powodu chorób sercowo-naczyniach i dlatego skupiamy się na intensywnym rozwoju zarówno onkologii jak i leczenia chorób sercowo-naczyniowych, żeby opanować choroby cywilizacyjne.
Skuteczniejsze leczenie to mniej powikłań
Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej wzbogaci się o nowy zestaw laparoskopowy z funkcją obrazowania w podczerwieni, który pozwala na zwiększenie precyzji zabiegów oraz zestaw do videoendoskopii 4K, który wspomaga leczenie nowotworów przewodu pokarmowego przez minimalizację inwazyjności i zwiększenia bezpieczeństwa.
Zakład Rehabilitacji otrzyma aparat do masażu limfatycznego, niezbędny do rehabilitacji pacjentów z problemami krążenia i obrzękami, co poprawia jakość ich życia.
Klinika Intensywnej Terapii i Anestezjologii będzie mogła korzystać z nowej stacji lekarskiej z panoramicznym monitorem diagnostycznym a także ultrasonografuprzenośnego, platformy do monitorowania chemodynamicznego oraz respiratorów. To wyposażenie, które wspiera opiekę nad pacjentami w stanie krytycznym, poprawiając diagnostykę i komfort pracy personelu.
Na Centralny Blok Operacyjny trafi nowa lampa operacyjna, stoły operacyjne do chirurgii ortopedycznej i laryngologii, stół operacyjny do neurochirurgii onkologicznej, myjnia do obuwia operacyjnego oraz zintegrowany system zarządzania blokiem operacyjnym, który łączy kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w bloku.
– Część tego nowoczesnego sprzętu trafi od razu do powstającego właśnie nowego budynku szpitala – tłumaczy dyr. Guzik – Ale nie tylko. Okulistyka np. już funkcjonuje w nowym miejscu po gruntownym remoncie.
Dzięki KPO otrzyma biomikroskop oraz ultrasonograf okulistyczny, który pozwala na rejestrowanie obrazów i monitorowanie postępów leczenia wspomagających diagnostykę oraz leczenie nowotworów oka.
Na Oddział Gastroenterologii i do Pracowni Endoskopii trafią nowy ultrasonograf, zestaw endoskopowy oraz aparat RTG-C ramię zapewniające wsparcie w zabiegach endoskopowych, zwłaszcza przy diagnostyce nowotworów dróg żółciowych.
Pracownia Tomografii Komputerowej otrzyma kolejny nowoczesny tomograf, który pozwoli na bardziej precyzyjne obrazowanie przy zmniejszonej dawce promieniowania, copozwoli na dokładniejsze diagnozowanie chorób nowotworowych, sercowo naczyniowych oraz neurologicznych, jednocześnie podnosząc bezpieczeństwo pacjentów.
Na Klinikę Otolaryngologii i Chirurgii Onkologicznej Głowy i Szyi trafi z wideo fiberoskop, tor wizyjny do diagnostyki onkologicznej, napęd chirurgiczny z zestawem Shavera, wiertarka endoskopowa oraz laser. Wyposażenie to umożliwia dokładną diagnostykę i precyzyjne leczenie, szczególnie w zakresie schorzeń onkologicznych.
– Dobrze wydamy te pieniądze – zapewnia prof. Guzik –Zakupy zostały zaplanowane z myślą o naszych pacjentach. To im przede wszystkim będą służyły. Inwestycje w nowoczesny sprzęt medyczny pozwolą na podniesienie standardu leczenia, poprawi wyniki leczenia i bezpieczeństwo procedur.
Nie bez znaczenia jest także aspekt ekonomiczny. Nowoczesne rozwiązania także to optymalizacja kosztów operacyjnych oraz ograniczenie ryzyka powikłań, bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, obniżenie kosztów eksploatacji oraz zwiększenie wydajności pracy personelu. Nowe urządzenia też są bardziej energooszczędne i wymagają rzadszej konserwacji.
9 małopolskich szpitali ze wsparciem z KPO na onkologię
Do Małopolski w ramach programu KPO wspierającego rozwój onkologii trafi w sumie prawie pół miliarda złotych. Wsparcie, oprócz 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie otrzymają:
– Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie – 79,9 mln zł
- Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 124,7 mln zł
- Narodowy Instytut Onkologii Oddział w Krakowie – 124,5 mln zł
- 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie – 51,8 mln zł
- Scanmed w Krakowie – 24 mln zł
- Szpital Powiatowy w Proszowicach – 35, 7 mln zł
- Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu – 34,7 mln zł
- Szpital Powiatowy w Bochni – 34,3 mln zł
- Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II – 11,9 mln zł.
Pozyskane pieniądze pozwolą szpitalom między innymi na modernizację sal operacyjnych oraz zakup specjalistycznej aparatury diagnostycznej i terapeutycznej. Przełoży się to na skrócenie kolejek, szybszą diagnostykę oraz skuteczniejsze leczenie pacjentów. Poprawie ulegną także warunki na oddziałach chemioterapii, co zwiększy komfort osób poddawanych terapii onkologicznej.
/informacja prasowa/