Rozdano 90 grantów na badania z zakresu nauk: technicznych, humanistycznych, społecznych, ścisłych oraz nauk o życiu otrzymają pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Możliwości te zostały wykreowane przez rozstrzygnięcia 2 konkursów Narodowego Centrum Nauki. Jeden z nich, PRELUDIUM 20 sfinansuje na kwotę ok. 8 milionów projekty badaczy, a drugi OPUS 21 na aż 56,3 milionów złotych.
Z całej Polski wpłynęło aż 4531 wniosków w tej edycji konkursu. Zakwalifikowano 912 projektów, które dofinansowanie o wysokości 636 milionów zł.
Konkurs OPUS umożliwia realizację projektów naukowców na każdym etapie ich kariery. Kierownikiem projektu może być osoba, która posiada w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę (również dotyczy to nauk o sztuce –> jedno dokonanie artystyczne). Finansowanie można przeznaczyć na projekt, który będzie realizowany na m.in. uczelni, bibliotece naukowej, centrum naukowo-przemysłowym czy instytucie PAN. Oprócz tego uwzględnia realizacje z pomocą wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych lub współpracę z partnerami zagranicznymi.
Konkurs PRELUDIUM z kolei wymaga od kierownika: nieposiadania stopnia doktora. Zespół badawczy może maksymalnie składać się z trzech osób (uwzględniając kierownika projektu i opiekuna naukowego). Inicjatywa jest zwrócona w szczególności ku młodym badaczom.
Laureaci konkursu OPUS z UJ będą zajmować się m.in. poszukiwaniem śladów osadnictwa prehistorycznego w jaskiniach polskich Tatr (badania prof. Pawła Valde-Nowaka z Wydziału Historycznego UJ), nowymi metodami leczenia glejaka mającym realną szansę podniesienia komfortu życia chorego lub zminimalizowania ograniczeń i zwiększenia efektywności chemioterapii (badania dr hab. Joanny Lewandowskiej-Łańcuckiej z Wydziału Chemii UJ), możliwymi rozwiązaniami oraz ich politycznymi konsekwencjami mieszanego systemu wyborczego dla Polski (badania dr hab. Jarosław Flis, profesor UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ).
Laureaci konkursu PRELUDIUM z UJ zbadają m.in. postawy i zachowania seksualne wśród kobiet i mężczyzn w wieku 50-65 lat w Polsce (Gabriela Gore-Goreszewska, Wydział Filozoficzny), role zmian na poziomie mitochondrialnym w aktywacji komórek stelarnych trzustki (Agnieszka Kusia, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii), ocenią rolę alkoholu w samoleczeniu u pszczoły miodnej (Monika Ostatnim-Cheć, Wydział Biologii), przyczyny popularności tekstów audiowizualnych przedstawiających okres późnego socjalizmu we współczesnym rosyjskim dyskursie medialnym (Anna Sveltova, Wydział Polonistyki)