fbpx
Kraków

Uwaga! Zmiany w Polskim Bonie Turystycznym

Sejm przegłosował zmiany w Polskim Bonie Turystycznym, co to oznacza? Turyści będą mogli od teraz płacić nie tylko za wypoczynek z noclegiem, ale również za jednodniowe wycieczki i atrakcje turystyczne, które do tej pory nie kwalifikowały się do płatności bonem. Co jeszcze zmienia nowelizacja przyjęta przez Sejm?

Choć rynek turystyczny od miesięcy jest zamrożony, to wszyscy żyją nadzieją, że niebawem uda się planować rodzinne wyjazdy. W dobie pandemii Polski Bon Turystyczny może okazać się zbawienny. To bowiem 500 złotych przysługujące każdej rodzinie z co najmniej jednym dzieckiem. Dodatkowe świadczenie w kwocie 500 złotych przysługuje rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością.

Do tej pory Polski Bon Turystyczny pozwalał opłacać jedynie wycieczki i inne atrakcje turystyczne z minimum jednym noclegiem. Wielu ekspertów i samych beneficjentów wskazywało, że to duże ograniczenie w kontekście planowania wspólnego wypoczynku. Wzięto to pod uwagę i uznano, że usługa bonu może zostać rozszerzona nie tylko z korzyścią dla obywateli, ale także całego rynku turystycznego, który mocno cierpi ze względu na COVID-19.

„W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionych, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie” – informuje Polska Organizacja Turystyczna.

Nadal jednak wiele uprawnionych osób nie aktywowało swojego Bonu Turystycznego. By, to zrobić wystarczy zalogować się na swoje konto w portalu PUE ZUS. Dzięki temu otrzymujemy wiadomość SMS zawierającą specjalny kod, który uprawnia nas do płatności za wycieczki i inne atrakcje turystyczne, zgodnie z nowelizacją przegłosowaną przez Sejm. Warto pamiętać, że aktywacja bonu nie oznacza konieczności jego natychmiastowego wykorzystania. Polski Bon Turystyczny można bowiem zrealizować do końca marca 2022 roku.

Nowelizacja przyjęta przez Sejm zakłada również niewielkie zmiany dla przedsiębiorców już zarejestrowanych i dopiero rejestrujących swoje usługi w ramach Polskiego Bonu Turystycznego.

„Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy tj. nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. W przypadku gdy firma jest właścicielem kilku obiektów, musi osobno podać dane adresowe każdego z nich” – czytamy w komunikacje Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dzięki nowym zasadom dotarcie do potencjalnych klientów ma być szybsze, podobnie jak proces rozliczania płatności Polskim Bonem Turystycznym i weryfikacja podmiotów zarejestrowanych w ramach tej usługi. Na ten krok zdecydowało się ponad 18 tys. przedsiębiorców z całego kraju, ale nowelizacja zakładająca możliwość płatności za dodatkowe usługi z pewnością poszerzy bazę Polskiego Bonu Turystycznego.

fot. Free-Photos z Pixabay