fbpx
Kraków

Od kiedy Cogiteon dostępny dla zwiedzających?

fot. Cogiteon

Nowoczesny budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon ma być gotowy 11 sierpnia. W marcu rozpocznie się instalacja interaktywnej wystawy stałej „Człowiek i jego marzenia”. Zwiedzający będą jednak musieli jeszcze poczekać na oficjalnie otwarcie, które planowane jest jesienią. 

Budynek będzie się składać z czterech modułów, połączonych wspólną elewacją i dachem. Będzie się stopniowo wznosił z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, aby stopniowo osiągnąć 23 metry wysokości w części zlokalizowanej przy al. Bora-Komorowskiego. Specyficzny układ zaprojektowanego gmachu sprawił, że pod koniec roku w północnej części wciąż trwały prace konstrukcyjne, a w południowej realizowane były już prace wykończeniowe wewnątrz zamkniętych pawilonów – czytamy na stronie Cogiteonu.

Na ponad 14 tys. m2 powierzchni użytkowej mają znajdować się wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, która będzie składać się z ponad 100 stanowisk rozlokowanych na ponad 2 tys. m2, 6 laboratoriów, w tym smaku, przyrody, innowacji, pracownia techniki, Akademia Dzieci oraz sale konferencyjne. Wokół obiektu zaplanowano 2-hektarowy park, a na dachu ogród spacerowy. Teren zielony będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Krakowa od momentu oddania budynku, tj. od sierpnia.

Chcielibyśmy otworzyć centrum nauki późną jesienią, albo wczesną zimą. Naszym marzeniem jest połączenie otwarcia centrum nauki z Małopolską Nocą Naukowców [29 września 2023 r.– przyp. red.]. To jest takie istotne wydarzenie w kalendarzu popularyzacji nauki, już popularne wydarzenie, które ugruntowało się w Małopolsce, w Krakowie od ładnych kilku lat. Chcielibyśmy, aby centrum nauki zainicjowało swoją działalność wtedy, natomiast będzie to na pewno zależało od wielu takich czynników zewnętrznych trochę jak możliwość wyposażania centrum nauki w pełni, zakończenie prac nad wystawami, nad laboratoriami, pozyskanie nowych pracowników ponieważ jest to też obecnie duże wyzwanie na rynku pracy. – mówił w rozmowie z Radiem Kraków Piotr Szymański, Dyrektor Cogiteonu. 

Problemy przed otwarciem

Mieszkańcy Czyżyn obawiają się wycinki drzew i hałasu związanego z przeprowadzeniem drogi dojazdowej od ul. Stella-Sawickiego w stronę Skarżyńskiego i Życzkowskiego. 

Rzecznik prasowy Cogiteonu Piotr Koziarz uspokaja nastroje tłumacząc, że instytucja zaplanowała nasadzenia kompensacyjne. Łącznie zostanie posadzonych blisko 300 drzew. W parku będzie również dostępny plac zabaw. Cała przestrzeń zielona zostanie udostępniona mieszkańcom. Droga dojazdowa natomiast usprawni komunikację zmieniając m.in. ul. Życzkowskiego na w pełni przejezdną. 

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wydał pozwolenie na budowę wspomnianej drogi. W połowie lutego miasto ma ogłosić przetarg.

Celem Małopolskiego Centrum Nauki jest angażowanie mieszkańców województwa do inspirującego kontaktu z nauką, kulturą i edukacją. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 200 mln złotych.