Można zgłaszać rozwiązania i inicjatywy, które ułatwiają funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami. Nagrody w konkursie „Kraków bez barier” będą rozdane w pięciu kategoriach: budownictwo, innowacyjne technologie, projekty społeczne, osobowość roku oraz firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca.
Początkowo ideą konkursu było zwrócenie uwagi na konieczność likwidowania barier architektonicznych oraz zwiększenie dostępności miasta dla osób ze szczególnymi potrzebami. Obecnie wyróżniane są również osoby, zespoły badawcze czy organizacje, które dzięki swoim aktywnościom sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami staje się bardziej komfortowe.
To już 16. edycja konkursu promującego dobre praktyki, innowacje, rozwiązania architektoniczne, a także postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty różnych instytucji i firm – tłumaczą przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, inicjatora akcji.
Organizatorzy przewidzieli w tym roku specjalną nagrodę dla osób zgłaszających kandydatów, którzy okażą się laureatami w jednej z pięciu kategorii:
- Budownictwo dostępne w obszarze: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe
- Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
- Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
- Osobowość roku
- Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
Jak przesłać zgłoszenie?
Chcąc wziąć udział w konkursie należy uzupełnić specjalny formularz (do pobrania tutaj) i wysłać go pocztą na adres Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK (ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków) z dopiskiem „Kraków bez barier” 2022 lub drogą elektroniczną na adres sz.umk@um.krakow.pl.
Czas na wysłanie zgłoszenia mija 31 marca.