Już nie tylko dorośli, ale również młodzież powyżej 12 roku życia mogą korzystać z bramek automatycznej kontroli granicznej na krakowskim lotnisku. Nowe zasady odprawy mają przyspieszyć proces i są ukłonem w stronę młodszych pasażerów, którzy do tej pory byli zmuszeni do przechodzenia tradycyjnej odprawy granicznej.
Nowe, łagodniejsze przepisy odprawy granicznej zaczęły obowiązywać na krakowskim lotnisku w środę 15 lutego. Od tego czasu tzw. bramki ABC są dostępne dla wszystkich pasażerów powyżej 12 roku życia, posiadające co najmniej 140 cm wzrostu oraz biometryczne dokumenty podróży. Do tej pory z uproszczonej procedury odprawy mogli korzystać jedynie pełnoletni pasażerowie krakowskiego lotniska.
Bramki z powodzeniem były do tej pory stosowane przy odprawach dla podróżujących do i z państwa spoza strefy Schengen, co przekłada się na wyraźne skrócenie czasu odprawy i tym samym przekłada się na lepszą regulację ruchu turystycznego na lotnisku.
Z nowoczesnych bramek mogą korzystać jedynie pasażerowie Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii. Obsługa bramek jest prosta i polega na zeskanowaniu dokumentów biometrycznych pasażera, a następnie przechodzi przez bramkę i oczekuje na weryfikację danych biometrycznych, które są weryfikowane w bazach m.in. Straży Granicznej. Porównywane są odciski palców i wizerunek twarzy. Pozwala to wykryć m.in. osoby poszukiwane nakazani zatrzymania, bądź listami gończymi. Jeśli jednak wszystko się zgadza, odprawa zostaje zakończona, a my możemy cieszyć się dalszą podróżą.
Procedura trwa dosłownie kilkanaście sekund i cieszy się dużą popularnością wśród pasażerów. Tylko w okresie od czerwca 2019 roku do końca 2022 roku, z takiego rozwiązania skorzystało blisko 5 mln pasażerów (warto pamiętać przy tym, że był to okres pandemiczny, z licznymi ograniczeniami w podróżowaniu).