fbpx
Kraków

Bezpłatne badania profilaktyczne dla 40-latków i loteria z nagrodami

fot. DarkoStojanovic via pixabay.com

Polacy nie są szczególnie zainteresowani badaniami profilaktycznymi. Sytuacja dodatkowo pogorszyła się w czasie pandemii. Prowadzimy również w niechlubnym rankingu krajów europejskich, których mieszkańcy narażeni są w największym stopniu na wystąpienia nowotworów oraz chorób układu krążenia. Ministerstwo Zdrowia zachęca Polaków do badań i proponuje loterię z nagrodami.

Program Profilaktyka 40 PLUS został uruchomiony w lipcu 2021 i docelowo miał zakończyć się pół roku później. Ministerstwo Zdrowia postanowiło jednak przedłużyć go do końca 2023 roku. Ma to pozwolić na zwiększenie liczby osób w wieku 40 lat i więcej wykonujących badania profilaktyczne, a co za tym idzie, umożliwić wczesne wykrycie chorób i zaburzeń oraz zapobiec ich rozwojowi.

Po pandemii mamy do czynienia z jednej strony z deficytem zdrowotnym, a z drugiej ze stosunkowo niską świadomością na temat własnego zdrowia. Świadczy o tym zbyt mała liczba osób korzystających z różnych programów profilaktycznych oraz szczepień. Dlatego wciąż zachęcam do skorzystania z programu Profilaktyka 40 PLUS, do zrobienia bilansu własnego zdrowia. Musimy mieć przekonanie, że regularna diagnostyka, dbanie o siebie jest podstawą życia w zdrowiu. Jeżeli chcemy cieszyć się życiem to badajmy się – przekonuje Adam Niedzielski minister zdrowia.

Badania profilaktyczne dostępne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS są podzielone na pakiet dla kobiet, mężczyzn oraz wspólny.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie poziomu glukozy,
  • kreatynina,
  • badanie ogólne moczu,
  • kwas moczowy,
  • krew utajona w kale.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie poziomu glukozy,
  • kreatynina,
  • badanie ogólne moczu,
  • kwas moczowy,
  • krew utajona w kale,
  • PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Jak zapisać się na badania i wziąć udział w loterii? 

Loteria w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS ruszyła 1 lutego. Aby wziąć w niej udział należy skorzystać z programu i zapisać się na badania. Można to zrobić uzupełniając ankietę online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub telefonicznie pod numerem telefonu 22 735 39 53. Osoby, które nie korzystają z internetu mogą zapisać się na badania za pośrednictwem Infolinii Domowej Opieki Medycznej. 

Pytania w ankiecie dotyczą wagi, wzrostu, chorób przewlekłych i trybu życia. Po jej wypełnienie dana osoba otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. E-skierowanie na badanie nie wymaga drukowania. Wystarczy wziąć dowód osobisty i pójść do jednej z placówek realizujących program – przychodni, szpitala, ośrodka zdrowia, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

Do wzięcia udziału w loterii wystarczy już samo uzupełnienie ankiety i wyrażenie chęci na uczestnictwo w losowaniu nagród. Wśród nich znajdują się nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe o wartości 500 i 2 000 złotych. Łączna pula nagród to 3,5 mln złotych.

Statystyka zdrowotna

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, wśród najczęstszych przyczyn zgonów Polaków są choroby układu krążenia oraz nowotworowe. Prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest wśród Polaków o około 60 proc. wyższe niż u mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej i niewiele mniejsze w przypadku chorób nowotworowych. 

Ze statystyk wynika, że ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe, w tym układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego oraz choroby skóry i tarczycy. Po pandemii koronawirusa więcej osób zmaga się także z chorobami układu oddechowego.

 Szczegóły na www.pacjent.gov.pl