Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców, naukowcy UJ i UEK rozpoczęli prace nad zachowaniem najcenniejszych pamiątek po wynalazcach z przeszłości i chcą je przybliżyć społeczeństwu.
Pomysł narodził się podczas produkcji filmów dokumentalnych, przybliżających sylwetki takich wynalazców jak: Jan Szczepanik, Stefan Banach, Kazimierz Prószyński i Tadeusz i Czesława Tańscy. Wiele dokumentów, notatek, zdjęć, klisz filmowych i memorabiliów pozostałych po ikonach polskiej wynalazczości znajduje się w prywatnych zbiorach rodzinnych i mniejszych lokalnych kolekcjach. Są to często cenne obiekty dziedzictwa kulturowego, które nie są objęte opieką konserwatorską ani dostępne szerszemu gronu odbiorców. Program Timless ma je zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń.
Zadaniem naukowców będzie zbadanie jakości powietrza w miejscach, gdzie są przechowywane obiekty oraz opracowanie strategii zarządzania ryzykiem ich skażenia mikrobiologicznego. Muzealia zostaną objęte opieką konserwatorską a potem będą zdigitalizowane. Badacze mają już doświadczenie w tego typu działaniach, bowiem od kilkunastu miesięcy tworzą pierwszą na świecie Odothekę – bibliotekę zapachów obiektów historycznych.
– Nie próbujemy odtwarzać pierwotnego zapachu sprzed wieków, tego, który został wraz z ostatnim pociągnięciem pędzla. Badamy ten obecny tu i teraz, ze świadomością wszak, że nie wiąże się on tylko i wyłącznie z tym jednym miejscem – mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk.
Po digitalizacji obiekty trafią do Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Otwarcie wirtualnych zbiorów jest zapowiadane na wrzesień przyszłego roku.