Laboratorium symulacji misji kosmicznych powstaje na krakowskiej AGH. W Centrum Technologii Kosmicznych będą szkolone kadry dla sektora inżynierii kosmicznej.
W nowym obiekcie Akademii Górniczo Hutniczej, w Centrum Technologii Kosmicznych powstaje pierwsze na polskiej uczelni laboratorium do badań misji kosmicznych.
Habitat będzie poligonem doświadczalnym dla wszelkich badań, jakie zaprojektują studenci, miejscem, gdzie w praktyce będą testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich. W symulatorze bazy kosmicznej będą testowane m.in. nowe materiały do budowy baz kosmicznych, rozwiązania z obszaru nawigacji, telekomunikacji i inżynierii biomedycznej.
Laboratorium umożliwi studentom praktyczne wykorzystanie wiedzy, co jest niebywałym osiągnięciem uczelni i wprowadza nowy model kształcenia. Studenci i naukowcy będą badać przede wszystkim sprzęt wykorzystywany w misjach, w tym m.in komponenty pokładowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, rozwiązania stosowane do oczyszczania wody czy odprowadzania nieczystości. W warunkach laboratoryjnych będzie też można sprawdzić zachowania członków załogi na sytuacje stresowe, nowe bodźce dźwiękowe i wizualne, odcięcie od światła dziennego i sposób adaptacji do nowych, nieznanych warunków. Badane będą m.in. relacje, zachowania społeczne, dynamika grupy, sposoby podejmowania decyzji przez jednostki, czy podział ról i zadań.
Wyposażenie i układ habitatu będą zmuszały uczestników misji do wykonania części zadań wyłącznie w pozycji głową w dół, co pozwoli na symulację napływu krwi do mózgu. Habitat będzie wyposażony w podsufitowe drabiny, podwieszane przejścia, wąskie tunele – podobne do tych na statkach kosmicznych.
100 m2 powierzchni laboratorium będzie podzielone na kilka oddzielnych sekcji: miejsce, gdzie studenci będą mogli spać, przygotowywać posiłki, ćwiczyć, prowadzić badania, tak, jak to się odbywa na statkach kosmicznych. Przeciętny czas trwania misji będzie wynosić 7 dni.
Nowy budynek Centrum Technologii Kosmicznych będzie oddany do użytku na początku 2024 r roku, a pierwsi analogowi astronauci wyruszą w kosmos na wiosnę przyszłego roku.