fbpx
Kraków

Kraków walczy ze skutkami zimy…

Miejskie służby były gotowe na zimę, ale nie aż taką. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zapewnia, że do walki ze skutkami opadów śniegu zadysponowane są wszystkie dostępne siły i środki. To ponad 250 pługopiaskarek, 12700 ton soli, 4700 ton piasku oraz 745 ton chlorku wapnia. Mimo tego na chodnikach i ulicach wciąż jednak zalega dużo śniegu i błota pośniegowego.  

Drogowcy jak co roku zapewniają, że są gotowi do walki z zimą i mają do tego odpowiednie narzędzia. Okazuje się jednak, że intensywne i długotrwałe opady śniegu pokonały ich i tym razem. Kilometrowe korki i liczne kolizje to najlepszy przykład na to, że natura raz jeszcze okazała się silniejsza i nieprzewidywalna. Drogi i chodniki pokryły się grubą i twardą warstwą śniegu, który utrudnił życie nie tylko kierowcom. Piesi w wielu miejscach nadal mają problem z przejściem chodnikami. Najmocniej dotyka to osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi w wózkach.

– Nie ma możliwości, żeby wybrać się do sklepu, do urzędu czy na spacer, bo wózek zakopuje się w śniegu. Czeka mnie kolejny dzień w domu, bo u mnie na osiedlu wszystkie chodniki są bielutkie – pisze Anna Markowska, matka rocznego Ignasia.

Lokalizacja jednostek walczących ze skutkami zimy

Miejskimi działaniami w ramach akcji „Zima” kieruje miejski komitet koordynacyjny do spraw zimy w Krakowie. Do dyspozycji mają 67 solarek, 39 jednostek do utrzymania chodników, 37 zespołów do utrzymania obiektów inżynierskich, 9 zespołów wywozu śniegu, 58 jednostek utrzymania ulic, 36 zespołów do utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych i 6 zespołów do utrzymania miejsc postojowych. Od momentu wystąpienia opadów wszystkie są w pełnej gotowości i w stałym użyciu. Działania koordynowane są z uwzględnieniem podziału na cztery strefy i trzy rejony otrzymania, które obejmują:

  • drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (komunikacja zbiorowa) oraz Rynek Główny i ulice wewnątrz pierwszej obwodnicy – łącznie 693 km
  • pozostałe drogi gminne i wewnętrzne – 692 km
  • chodniki – 1 040 tys. m2
  • drogi rowerowe – 138 km (w tym wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, ciągi pieszo–jezdno-rowerowe oraz kontrapasy i pasy dla rowerów utrzymywane w obrębie jezdni)
  • tereny wewnątrzosiedlowe (drogi, chodniki) – 845 tys. m2
  • chodniki w Strefie Płatnego Parkowania – 70 tys. m
  • przystanki autobusowe i tramwajowe – 138 tys. m2(1 571 szt.).

Miasto przypomina również, że do dyspozycji mieszkańców jest dyspozytornia akcji „Zima”, z którą można skontaktować się mailowo pod adresem: interwencje24h@mpo.krakow.pl lub telefonicznie pod numerem 12 646 23 61. W ten sposób można zgłaszać miejsca niebezpieczne, oblodzone wymagające szybkiej reakcji.

Tymczasem krakowska straż miejska przypomina, że za odśnieżanie chodników przyległych do budynków odpowiada właściciel posesji lub jej zarządca. Dotyczy to głównie prywatnych posesji zlokalizowanych przy chodnikach i przystankach. W takich przypadkach konieczne jest usunięcie śniegu oraz niebezpiecznych sopli lodowych zwisających z dachów budynków.