Zespół powołano w tym roku, jako konsekwencję problemów z dzikami na przestrzeni ostatnich lat na terenie Krakowa. Jego pierwsze posiedzenie zaplanowano na 21 marca. Uczestnicy omówią obecną sytuację bytowania dzików w mieście i przeanalizują sytuację prawną dotyczącą zakazu przemieszczania dzików.
W związku z dużą liczbą dzików w mieście prezydent Krakowa wydał zarządzenie w którym powołał zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie Krakowa. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele: Urzędu Miasta Krakowa, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Do głównych zadań zespołu będzie należeć opracowanie optymalnych rozwiązań, które przywrócą równowagę środowiskową i ograniczą liczbę dzików na terenie miasta. Szacuje się, że w ub. na terenie Krakowa bytowało około 2000 tych zwierząt.
Dwa lata temu wprowadzono ograniczenia prawne dotyczące odłowów dzików w związku z afrykańskim pomorem świń. W związku z tym został wprowadzony zakaz przemieszczania dzików na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej. Dlatego konieczne było zaprzestanie przemieszczania wyłapanych dzików. W Krakowie działała specjalistyczna odłownia sterowana elektronicznie, która w sposób humanitarny pozwoliła na ograniczenie populacji tych zwierzą żyjących w mieście. Prowadziło ją na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa całodobowe pogotowie dla dzikich zwierząt. Teraz służby weterynaryjne rekomendują zaniechanie przemieszczania wyłapanych dzików, więc zespół będzie musiał znaleźć rozwiązanie, które pozwoli w sposób humanitarny ograniczyć wciąż dużą populację dzików w Krakowie.