Kraków znowu wstrzymuje powietrze. Do północy obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Specjaliści prognozują przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia pyłu zawieszonego PM10. Co to w praktyce oznacza?
Osoby starsze, cierpiące na choroby układu oddechowego oraz małe dzieci nie powinny dziś zbyt długo przebywać poza domem. Dotyczy to również placówek oświatowych oraz opiekuńczych. Pył zawieszony można podrażniać drogi oddechowe oraz oczy, powodować reakcje alergiczne i wpływać na ogólne złe samopoczucie.
Specjaliści przypominają i ostrzegają, że także osoby zdrowe nie powinny planować aktywności fizycznej na „świeżym” powietrzu, a czynności zawodowe prowadzone na otwartej przestrzeni powinny być ograniczone do minimum z zachowaniem środków ostrożności. Prognozy zakładają, że przez cały dzień na terenie Krakowa i okolic jakość powietrza będzie na poziomie umiarkowanym lub dostatecznym. W niektórych miejscach prognozowane jest powietrze złej jakości, co oznacza wyraźne przekroczenia dopuszczalnych norm.
Od rana stacje pomiarowe zlokalizowane na terenie Krakowa informują o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM10. Najgorzej o poranku było na alejach Trzech Wieszczów oraz Kurdwanowie, gdzie normy były przekroczone blisko dwukrotnie. W ciągu dnia sytuacja delikatnie się poprawi, ale do wieczora mogą występować przekroczenia norm jakości powietrza.
fot. Foto-Rabe z Pixabay