fbpx
Dzieje się! Kraków

Urodziły się dwie pierwsze krakowianki z miejskiego programu in vitro

fot. DrKontogianniIVF via pixabay.com

W lutym w Krakowie przyszły na świat 2 dziewczynki, których rodzice skorzystali z dofinansowania w ramach miejskiego programu zapłodnienia procedurą in-vitro.

Kolejne narodziny dzieci z zapłodnienia pozaustrojowego są spodziewane jeszcze w marcu. W ubiegłym roku przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie 88 kobiet cieszyło się z upragnionej ciąży.

Jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce, a dla nas powód do satysfakcji, ponieważ udało się opracować skuteczny program. Uważamy, że powinien być kontynuowany, bo przynosi spełnienie marzeń dla rodziców – mówił zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podczas briefingu dla dziennikarzy z udziałem rodziców nowo narodzonej dziewczynki – Wiktorii.

Mama małej Wiktorii przyznała, że ani decyzja o podjęciu pierwszego kroku, ani sama procedura nie były łatwe. O dziecko para starała się przez pięć lat. – Dużo przeszliśmy. Myślę, że są pary, które zdecydowanie więcej przeszły, znamy też kilka takich par. Myślę, że najważniejszy jest ten owoc, a nie to, co ludzie mówią, sądzą. My się nie czujemy inni czy gorsi. Mamy taką samą córeczkę jak każdy inny – mówiła mama Wiktorii.

Kto mógł skorzystać z programu

Aby skorzystać z programu, trzeba było spełnić odpowiednie kryteria, także te określone w ustawie o leczeniu niepłodności. Już pierwszego dnia, kiedy ogłoszono nabór wpłynęły 243 wnioski wyczerpując przewidziane na ten cel środki. W ubiegłym roku samorząd przeznaczył na dofinansowanie programu milion zł, a skorzystało z niego 201 par. Każda z nich miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.

Z dostępnych 15-tu ośrodków, procedury zapłodnienia wykonywało 7. Pary samodzielnie decydowały o wyborze miejsca, miały też możliwość skorzystania z bezpłatnej wizyty u psychologa specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

Program jest kontynuowany

Rada Miasta Krakowa na trzyletni program dofinansowania procedury in-vitro przeznaczyła 5,4 mln. zł. 2 marca Prezydent Miasta ogłosił konkurs ofert na jego realizację w tym roku.

Zainteresowane ośrodki mają czas na składanie ofert do 20 marca do godz. 15.00. Oferty wraz z załącznikami można składać w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Jana Dekerta 24, 30-703 Kraków.

Ogłoszenie o konkursie ofert, opis programu, kryteria jakościowe i punkty oceny merytorycznej ofert, formularz ofertowy oraz ramowy projekt umowy, dostępne są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Po wyborze placówek medycznych zostanie ogłoszony nabór do udziału w programie. Warunki uczestnictwa dla par są takie same jak w poprzednim roku.