Marsz Pamięci i „Muzyka Żydów Polskich” w synagodze Tempel – wydarzenia w 80 rocznicę likwidacji krakowskiego getta.
Żydowskie getto w Podgórzu Niemcy utworzyli 3 marca 1941 roku. Przesiedlili do niego około 16 tys. Żydów z Krakowa, potem kolejnych kilka tysięcy z okolicznych miast i miasteczek. Już rok później zaczęły się wywózki do obozów zagłady, głównie do Bełżca.
Ostateczną likwidację getta Niemcy przeprowadzili 13 i 14 marca 1943 roku. 6 tysięcy Żydów trafiło do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, 2 tysiące do Auschwitz-Birkenau, a około tysiąc osób zostało zamordowanych na Umschlagplatzu getta – dzisiejszym placu Bohaterów Getta.
Z tego miejsca wyruszy w niedzielę o 12:00 Marsz Pamięci w 80 rocznicę tamtych wydarzeń.
W sobotę (11 marca) w synagodze Tempel odbędzie się koncert pt. „Muzyka Żydów Polskich” .
W programie m.in.: twórczość Mordechaja Gebirtiga- kompozytora, autora wierszy i piosenek w jidysz, urodzonego w Krakowie i zamordowanego w krakowskim getcie, Leopolda Kozłowskiego – Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, zwanego ostatnim klezmerem Galicji, Mieczysława Weinberga – kompozytora i pianisty, Aleksandra Tansmana – kompozytora, pianisty i dyrygenta oraz Szymona Laksy – kompozytora, dyrygenta, pisarza i tłumacza.
Wystąpią: Vadim Brodski (skrzypce), Bente Kahan (wokal), Marta Bizoń (wokal),Marta Mołodyńska-Wheeler (piano), Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela), Piotr Lato (klarnet).
Początek o 20:30