Kiermasz św. Józefa po raz kolejny będzie towarzyszyć oficjalnym obchodom święta patrona Krakowa. Mały Rynek zmieni się w przestrzeń przybliżającą kulturę tradycyjną. Od 17 do 26 marca będą prezentowane i oferowane rękodzieła oraz wyroby artystyczne.
Jak podaje IMAGO Centrum Sztuki Ludowej zapraszające na wydarzenie, współpracują z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu w czasie kiermaszu będzie można kupić m.in. tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Pojawi się również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze oraz artystyczna biżuteria.
Niezmiennie udowadniamy, że kultura tradycyjna jest ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – podkreślają przedstawiciele organizatora.
Publiczność będzie miała również szansę na spotkanie z tradycyjnymi melodiami i piosenkami wzbogaconymi o autorskie aranżacje. Zaproszeni artyści tworząc program koncertów sięgali do zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań.
Na miejscu możliwe będzie również zapoznanie się z tradycyjnymi instrumentami, takimi jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy. Program uzupełni również występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne. Szczegóły tutaj.
Święty Józef – patron Krakowa
W 1714 r. krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, że pomoże miastu podnieść się z upadku po najazdach obcych wojsk oraz wyludnieniu z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Miasta Krakowa świętemu Józefowi.
Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie). – czytamy na stronie UMK.