Zbiór 43 ikon reprezentujących bańską szkołę malowania można do lipca oglądać w Muzeum Narodowym w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.
Bańska szkoła malowania ikon należy do najwybitniejszych zjawisk w historii kultury bułgarskiej XVIII-XIX wieku. Jej założycielem był Toma Vishanov ur. ok. 1750, który według legendy przybył wraz z kupcami bawełny do Wiednia i tam zdobył wykształcenie, stąd jego przydomek „Moller”.
Jego ikony charakteryzują się kolorystyką łączącą jasny róż z błękitem i karmazynem. Są jakby rozświetlone wewnętrznym blaskiem, ozdobione pięknymi ornamentami o rodowodzie barokowym- czytamy w opisie wystawy.
W ślady ojca poszedł Dymitar ur. około 1780 r, który według przekazów pomagał ojcu w malowaniu cerkwi Opieki Matki Boskiej w klasztorze w Rile. Kolejnym przedstawicielem bańskiej szkoły był Symeon, syn Dymitara urodzony w 1816r. Jego ikony zachowały się w monasterze Zograf.
Wystawa ikon trzech pokoleń twórców wiodącej szkoły malarstwa ikonowego Bułgarii, to znakomita okazja porównania ich twórczości z malarstwem ikonowym eksponowanym w Galerii stałej Sztuka Cerkiewna dawnej Rzeczypospolitej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.