fbpx
Kraków

Kraków jedną z pierwszych lokalizacji w Polsce pod budowę małej elektrowni atomowej!

W Krakowie powstanie mały reaktor jądrowy. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił to w samo południe, podczas specjalnej konferencji prasowej w tej sprawie. Już wcześniej jednak zapowiedź współpracy między polskim koncernem naftowym, i amerykańskim Synthosem oraz Hitachi zdradził ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzeziński. Reaktor miałby powstać na terenach należących dziś do huty ArcelorMittal. Na początku marca o takiej możliwości mówił prezes MPEC w Krakowie Marian Łyko.

– Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przed wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań – mówił po podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie ambasador USA Mark Brzeziński.

– Transformacji energetycznej nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Musimy iść z tym nurtem, nie mamy innego wyjścia. Najskuteczniejsza transformacja to energetyka zielona, zeroemisyjna, która nie do końca jest stabilna. Energetyka zielona musi być uzupełniona dużym i małym atomem – powiedział Obajtek. Sądzę, że w 2029 roku uruchomimy pierwszy reaktor – dodał Obajtek.

Amerykański EXIM Bank zadeklarował przekazanie na budowę dwóch pierwszych elektrowni typu SMR 3 mld dolarów. Dodatkowy miliard ma przekazać DFC (Development Finance Corporation). Pieniądze pozwoliłyby na rozpoczęcie i realizację dwóch projektów firmy GE Hitachi Energy. Dziś prezes Obajtek obiecał podać pierwsze lokalizacje dla instalacji w technologii SMR (czyli małych reaktorów jądrowych) i wszystko wskazuje na to, że jedną z nich będzie Kraków i Nowa Huta.

Obajtek zapowiedział jednak, że nie jest to inwestycja, która zostanie zrealizowana wcześniej niż za kilka lat. Przez najbliższe dwa lata będą bowiem trwały badania terenu, który zostanie wytypowany do budowy elektrowni z reaktorami BWRX-300. W sumie lokalizacji będzie aż siedem, kolejne mają być podawane pod koniec bieżącego roku, a w perspektywie 15 lat powstać ma niemal 80 małych reaktorów.

Prezes PKN Orlen podkreślił jednocześnie, że w projekt powstawania elektrowni będzie zaangażowanych około 300 firm z Polski. Już teraz chęć zaangażowania się w projekt budowy floty reaktorów SMR wyraziły m.in. PKO BP, Pekao, BGK i Santander Bank Polska.