Kraków przystępuje do kolejnej już edycji Kompleksowych Badań Ruchu 2023. Pod lupę trafi nie tylko Kraków, ale cały obszar metropolitalny. To oznacza, że badaniem zostanie objętych 36 gmin, a mieszkańcy zostaną przepytani w sprawie swoich preferencji transportowych oraz realizowanych podróży. W sumie przebadanych zostanie 10 tys. gospodarstw domowych.
Kompleksowe Badania Ruchu 2023 mają odpowiedź na pytanie, w jaki sposób mieszkańcy Krakowa i okolicznych gmin najczęściej i najchętniej podróżują. Dzięki temu uda się ustalić strategię rozwoju komunikacji publicznej i zbiorowej. Badania mają też pomóc w opracowaniu systemu, który będzie w największym stopniu odpowiadał preferencjom mieszkańców i dzięki temu będzie spełniał swoje zadania transportowe nie tylko na terenie Krakowa, ale całego krakowskiego obszaru metropolitalnego. Ponadto opracowanie SUMP będzie podstawą do ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na projekty związane z systemem transportowym ze środków Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027. Dzięki temu powstać mogą nowe parkingi typu Park&Ride, węzły przesiadkowe oraz trasy rowerowe.
Ankieterzy w terminie od 10 maja do 17 czerwca przeprowadzą w sumie 10 tysięcy wywiadów w gospodarstwach domowych, z czego 6 tys. gospodarstw zostanie losowo wytypowanych na terenie Krakowa, a 4 tys. na terenie okolicznych gmin. Ankieterzy pojawią się również na terenie parkingów Park&Ride, gdzie przeprowadzą 800 ankiet z przypadkowo wybranymi mieszkańcami. Badania będą wykonywane w godz. 6.00-9.00 oraz 15.00-17.00 we wtorki, środy i czwartki.
Warto pamiętać, że każdy ankieter badania ruchu będzie posiadał w widocznym miejscu identyfikator zawierający: zdjęcie, imię i nazwisko, numer służbowy, nazwę pracodawcy, dane Krakowa, nazwę projektu, imię i nazwisko oraz numer kontaktowy kierownika badań, pieczęć Krakowa oraz pracodawcy i specjalny list polecający z podpisem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Wykonawcą badań jest konsorcjum firm: IBC Advisory SA, CBM Indicator Sp. z o.o. oraz MWG Studio Sp. z o.o.