Prawie 2 tysiące uczniów z małopolskich podstawówek skorzysta z dodatkowych zajęć wychowania fizycznego oraz warsztatów na temat zdrowego odżywiania. Na dzieci i ich rodziców czekają również bezpłatne konsultacje z fizjoterapeutą, dietetykiem i psychologiem. Do 22 maja trwa nabór szkół do 2. edycji programu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”.
Otyłość na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób
Według raportu WHO Polska plasuje się na 8. miejscu w Europie pod kątem liczby dzieci w wieku 7-9 lat borykających się z nadwagą i otyłością. Z kolei dane Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości wskazują, że nadwaga lub otyłość występują u 12.2% chłopców i 10% dziewcząt w wieku przedszkolnym oraz 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt w wieku szkolnym (źródło: NFZ. Otyłość u dzieci – same z niej nie wyrosną, www.pacjent.gov.pl).
Chcąc walczyć z problemem, Małopolska razem z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. św. Ludwika realizują 2. edycję programu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”. Efektem będzie zmniejszenie częstości zachorowań wśród uczniów z klas 1-6 z małopolskich szkół podstawowych. Ponadto, organizatorzy chcą pomóc dzieciom i ich rodzicom w zbudowaniu i pielęgnowaniu prozdrowotnych postaw.
Przywykliśmy przypisywać wiodące znaczenie genom – to one determinują nasz wygląd, temperament, talenty. Wpływ czynników środowiskowych, choć istotny, nie przykuwa takiej uwagi i nie budzi takich emocji. A jednak – predyspozycja do otyłości w wieku dorosłym to nie tylko kwestia genów. Mamy realny wpływ na metabolizm naszego dziecka! Poprzez odpowiednie postępowanie w okresie ciąży i w pierwszych latach życia możemy „zaprogramować” metabolizm dziecka i uchronić go przed otyłością – tłumaczyła w czasie 1.edycji programu dr n. med. Katarzyna Dyląg, specjalistka pediatrii.
Rekrutacja szkół
Program zdrowotny podzielony jest na dwa trzymiesięczne etapy (tzw. panele). Panel podstawowy realizowany będzie na terenie szkół, które zgłoszą chęć udziału w projekcie. W tym czasie zorganizowane zostaną zajęcia ruchowe oraz spotkania dot. edukacji żywieniowej zarówno dla dzieci jak i ich rodziców/opiekunów.
Drugi panel dotyczy bezpłatnych konsultacji z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Będą mogły z nich skorzystać dzieci ze zgłoszonych szkół walczące z nadmiarem masy ciała. Spotkania ze specjalistami odbędą się w Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie.
W projekcie wezmą udział szkoły podstawowe z małopolski, które do 22 maja wyślą formularz zgłoszeniowy, link TUTAJ. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Program realizowany będzie do 29 grudnia 2023 r.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.dzieciecyszpital.pl
/informacja prasowa/