Nie tylko Warszawa, ale i Tychy, Gliwice czy Świnoujście okazały się lepsze od stolicy Małopolski w ogólnopolskim rankingu samorządów. Kraków znalazł się daleko poza pierwszą dziesiątka Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r.
Opublikowano dane Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r. przygotowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Jest to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, od 2017 r. jest cyklicznie przygotowywany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Został on opracowany na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez samorządy przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).
Wskaźniki oceny samorządów, jakie były brane pod uwagę w rankingu, to udział dochodów własnych w dochodach ogółem; relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów; udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach; obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; udział środków europejskich w wydatkach – bez poręczeń; relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
– „Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2022” jest narzędziem obrazującym kondycję finansową samorządów lokalnych w ostatnim roku oraz porównuje osiągnięte wyniki do roku poprzedniego. Jest on oparty na rzetelnych danych i opracowywany przez niezależnych ekspertów. Raport powstał na mocnych fundamentach metodologicznych i jest instrumentem pozwalającym być elementem budowania opinii na temat włodarzy i przedstawicieli regionów. W raporcie mierzymy efekty zarządzania wszystkich, nawet najmniejszych jednostek samorządu terytorialnego, co pozwala nam na uchwycenie obrazu holistycznego polskich samorządów – opisuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.
Jak się okazuje, w czołówce próżno szukać stolicy Małopolski. W grupie 66 miast na prawach powiatów w 2022 roku najlepsze wyniki uzyskały:
- Warszawa
- Tychy
- Poznań
- Sopot
- Świnoujście
- Gdańsk
- Gliwice
- Katowice
- Wrocław
- Dąbrowa Górnicza
W tym rankingu Kraków został sklasyfikowany dopiero na 19. miejscu.