fbpx
Komunikacja

Betonowy mur powstaje przy Opolskiej

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Mieszkańcy okolic ulicy Opolskiej zaniepokojeni są budową betonowego muru z ekranów akustycznych. Woleliby mieć przeźroczyste. Nie jest to jednak takie proste…

W sprawie wadliwych ekranów akustycznych ustawianych przy ulicy Opolskiej w Krakowie interwencję w miejscowym ratuszu podjął radny Łukasz Maślona. 

– Pomimo starań ze strony Zarządu Inwestycji Miejskich mieszkańcy nadal są zaniepokojeni stanem prac i brakiem konkretnych rozwiązań alternatywnych wobec betonowych ekranów stawianych przez wykonawcę w rejonie ul. Opolskiej pomiędzy ul. Szopkarzy a ul. Pleszowską. Mieszkańcy zwracają uwagę na niewielkie przekroczenia norm hałasu w dokumentacji projektowej, nawet gdy pomiary były dokonywane bez ekranów akustycznych. Nie godzą się na demolowanie przestrzeni publicznej powstałą tam, betonową ścianą. Zdajemy sobie sprawę, że są niekorzystne dla Gminy Miejskiej Kraków zapisy w umowie, jednak szukanie kompromisu w zaproponowanych rozwiązaniach powinno być naszym wspólnym priorytetem. Liczę na szybkie i pozytywne rozwiązanie tej sprawy, gdyż mieszkańcy są zniecierpliwieni przeciągającymi się ustaleniami z wykonawcą – zaapelował przedstawiciel krakowian.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, „dobór nieprzezroczystych wypełnień ekranów akustycznych w rejonie ul. Opolskiej pomiędzy ul. Szopkarzy a ul. Pleszowską oraz ich ewentualna zmiana na panele przezroczyste są nadal w trakcie analizy”. 

– Konieczność montażu ekranów akustycznych wynika z przeprowadzonych na etapie opracowania dokumentacji projektowej analiz akustycznych, które obejmują prognozowany ruch pojazdów, jak również uwzględniają szereg czynników, które mają wpływ na ostateczne rozwiązania projektowe. W przypadku wykazania, że na etapie eksploatacji obiektów wystąpią przekroczenia norm hałasu, projektant jest zobligowany do uwzględnienia w dokumentacji projektowej elementów ochrony akustycznej. Decyzję o niezbędnym zakresie zastosowania elementów ochrony akustycznej (ekranów) w dokumentacji podejmuje projektant na podstawie przywołanej analizy oraz doświadczenia. Biorąc pod uwagę zgłoszenia mieszkańców w zakresie wyglądu ekranów, Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podjął decyzję o przeprowadzeniu weryfikacji obliczeń akustycznych, które wskażą czy zmiana poprzez wprowadzenie ekranów przezroczystych jest dopuszczalna oraz w jakim zakresie. Dopiero po otrzymaniu od projektanta wyników przeprowadzonej analizy akustycznej będzie możliwe podjęcie decyzji co do wprowadzenia zmian w realizacji ekranów akustycznych – wyjaśnił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Jak dodał, niezależnie od powyższego ewentualne zmiany rodzaju wypełnień nie mogą powodować powstania odstępstw od ustaleń decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, której zakres był uszczegółowiony na etapie sporządzania projektu budowlanego. 

– Zmiany wykraczające poza ramy dokumentacji środowiskowej skutkowałyby koniecznością uzyskania decyzji zamiennej, co na obecnym etapie zaawansowania inwestycji nie jest możliwe z uwagi na przewidziane terminy jej zakończenia i rozliczenia – dodał włodarz grodu Kraka.