fbpx
Na sygnale

Śnięte ryby w Wildze, jest kontrola

fot. WIOŚ Kraków

Kilkaset śniętych ryb znaleziono w rzece Wildze. Niestety nie wiadomo, co było przyczyna śmierci zwierząt. 

Niepokojące informacje do inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie dotarły 6 lipca. Mówiły one o śniętych rybach w rzece Wildze w rejonie stacji paliw w Krakowie

W miejscu zdarzenia inspektorzy rozpoczęli wizję terenową rzeki Wilgi. Oględziny rozpoczęto na wysokości stacji przy ulicy Zakopiańskiej. W pobliżu stwierdzono występowanie śniętych ryb w ilości 6 sztuk. Dalej inspektorzy przeprowadzili oględziny wzdłuż rzeki oraz brzegów, kierując się w górę jej biegu, gdzie stwierdzono dalsze występowanie pojedynczych śniętych ryb. W sumie stwierdzono kilkanaście sztuk śniętych ryb.

W ramach podjętych czynności pobrano do analiz laboratoryjnych 3 próbki wód płynących z rzeki Wilgi. 

Inspektorzy w ten rejon Krakowa wrócili następnego dnia. Jednak podczas wizji brzegów rzeki Wilgi inspektorzy nie zidentyfikowali źródeł ewentualnego zanieczyszczenia rzeki. Przelewy burzowe, które są nowymi obiektami, prawdopodobnie związane z Trasą Łagiewnicką, a wskazywane przez zgłaszających w dniu 6 lipca były zamknięte. Nie było zatem możliwości poboru próbek. 

– Służby WIOŚ prowadziły również obserwacje dorzecza Wilgi przy użyciu drona. Skontrolowano także rejon wylotu oczyszczonych ścieków z gminnej oczyszczalnia ścieków komunalnych w Lusinie. Kontrola nie budziła zastrzeżeń, przy czym – dla pewności  Centralne Laboratorium Badawcze – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska pobrało próbki oczyszczonych ścieków oraz wody w Wildze poniżej i powyżej wylotu – podaje serwis prasowy inspektoratu. 

Inspektorzy WIOŚ zweryfikowali także liczbę padłych i śniętych ryb wyłowionych przez pracowników Okręgu PZW w Krakowie. Było ich 300.

Ostatecznie małopolski WIOŚ wystąpi do PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie oraz jednostki miejskiej Klimat-Energia-Gospodarka Wodna o przedstawienie w trybie pilnym informacji na temat pozwoleń wodnoprawnych na wyloty (oraz ich użytkowników) oraz kanalizacji opadowej m. Krakowa na wskazanym odcinku rzeki Wilgi, w celu wykorzystania przy kontroli wskazanych podmiotów.