fbpx
Kraków

Kopernik nie wróci na Uniwersytet Jagielloński

fot. Lubię Kraków

Mikołaj Kopernik to jeden z najsławniejszych absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niegdyś pomnik naukowca znajdował się na terenie krakowskiej Alma Mater. Pojawił się  pomysł, by tam wrócił.

Z prośbą o przeniesienie pomnika studenta Mikołaja Kopernika na dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – tam gdzie wcześniej się znajdował do roku 1953 – do władz Krakowa zwrócił się radny Jerzy Zięty.

– Obecnie zupełnie niewidoczny i zasłonięty przez drzewa stoi w przestrzeni miejskiej na Plantach w pobliżu Collegium Witkowskiego. W 550. rocznicę urodzin uczonego warto byłoby przywrócić pierwotne usytuowanie tego niewielkiego w rozmiarach a wielkiego w czynach odkrywcy. Rozumiem, że jest to wewnętrzna decyzja władz Uniwersytetu, ale i miasto, które zarządza Plantami mogłoby się do tej decyzji i przemieszczenia o niecałe 550 metrów przyczynić.  Szkoda, że ten pomnik i uczony ukrywa się pośród drzew jakby władze miasta i Uniwersytetu wstydziły się osiągnięć naszego znamienitego astronoma – stwierdził radny.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, z przeprowadzonej w roku 2019 inwentaryzacji pomników znajdujących się na terenie Krakowa wynika, że upamiętnienie Kopernika powstało dla uczczenia 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, obchodzonego w 1900 roku.

– Pomysłodawca wzniesienia pomnika był prof. Marian Sokołowski. Uniwersytet zlecił Cyprianowi Godebskiemu przygotowanie projektu pomnika wraz z fontanną. Po dyskusjach i poprawkach dzieło zostało odsłonięte 8 czerwca 1900 r. na dziedzińcu Collegium Maius. Podczas remontu i regotycyzacji średniowiecznego Collegium w 1953 r. prof. Karol Estreicher zadecydował o przeniesieniu pomnika na Planty, przed Collegium Witkowskiego UJ, gdzie jednocześnie stracił on swoją pierwotną funkcję fontanny. W tej lokalizacji znajduje się do dziś – przypomina Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Jak dodaje, Planty krakowskie – park okalający Stare Miasto – to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa.

– Pomnik Mikołaja Kopernika w pobliżu głównego gmachu Uniwersytetu Jagiellońskiego na tle zieleni Plant i pokrewnej mu stylem architektury jest zewsząd widoczny. Zieleń w obrębie pomnika Mikołaja Kopernika jest kontrolowana, a w sytuacji zasłonięcia pomnika gałęzie są przycinane po uzgodnieniu zakresu prac z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Przeniesienie pomnika z Plant krakowskich na dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego byłoby sprzeczne z interesem społecznym. Pomnik Mikołaja Kopernika wraz z dziewięcioma innymi pomnikami na Plantach krakowskich stanowią atrakcję turystyczną Krakowa. Pomnik ustawiony na dziedzińcu nie spełniał swojego zadania, gdyż przede wszystkim nie był dostatecznie widoczny. Także jego formy rzeźbiarskie nie harmonizowały z dziedzińcem – podsumował prezydent Krakowa.