fbpx
Kraków

W Ogrodzie Botanicznym UJ powstanie nowa oranżeria

Fot. FB/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wkrótce w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) pojawi się nowy, wyjątkowy obiekt. Przez najbliższe 12 miesięcy w sercu Ogrodu, na miejscu historycznej palmiarni z czasów wiktoriańskich, wzniesie się nowoczesna szklarnia, nawiązująca do dawnych tradycji i piękna.

Historia oryginalnej palmiarni sięga XIX wieku, kiedy to jej budowę planował prof. Ignacy Rafał Czerwiakowskiego, ówczesny dyrektor Ogrodu Botanicznego UJ. Niestety, brak środków finansowych nie pozwolił na realizację jego wizji. Dopiero starania prof. Józefa Rostafińskiego doprowadziły do powstania palmiarni w 1882 roku, dzięki współpracy z wiedeńską firmą A. Mildego. Miejsce to szybko stało się symbolem piękna i egzotyki, gromadząc w swoich murach unikalne kolekcje roślin z różnych zakątków świata.

Niestety, po wielu latach eksploatacji i upływie czasu, palmiarnia zaczęła wymagać poważnych remontów. Mimo prób jej utrzymania, ostatecznie została rozebrana w 1969 roku.

Teraz, dzięki zaangażowaniu i determinacji, marzenie o odbudowie tego unikalnego miejsca wreszcie nabiera realnych kształtów. Oranżeria Warszewicza będzie wierną repliką palmiarni z 1882 roku, zgodnie z jej pierwotnymi gabarytami i charakterystycznymi elementami architektonicznymi. Głównym wykonawcą prac jest renomowana firma Mostostal Kraków SA, która wnosi swoje doświadczenie i pasję do tego historycznego projektu.

Planowane jest również odtworzenie historycznej kolekcji roślin i eksponatów tropikalnych, które były częścią dawnej palmiarni. Uczestnicy wycieczek edukacyjnych, miłośnicy botaniki i artyści będą mieli szansę odkryć fascynujący świat flory tropikalnej i zgłębić tajniki odkryć polskich botaników z przełomu XIX i XX wieku w rejonach tropikalnych.

Oranżeria Warszewicza stanie się nie tylko wspaniałą atrakcją Ogrodu Botanicznego UJ, ale także odbudową unikalnego fragmentu historycznego dziedzictwa. To miejsce, gdzie nauka, historia i natura spotkają się, by cieszyć oczy i serca odwiedzających.