fbpx
Kraków

Nowe zagrożenie dla dzieci. Andrzej Kulig i Alicja Bachleda-Curuś apelują do rodziców

Coraz młodsze dzieci sięgają po smartfony, tablety i komputery i coraz częściej robią to bez żadnej kontroli. Kraków postanowił powiedzieć o problemie głośno i zaapelować do rodziców, nauczycieli i opiekunów, by uświadomić im, jak poważne konsekwencje może mieć niekontrolowany dostęp dzieci do nowoczesnych technologii i Internetu. Właśnie ruszyła kampania społecznie #ZobaczZapytajZareaguj, która ma skupić uwagę na problemie i stworzyć przestrzeń do skutecznego zapobiegania niekorzystnym skutkom uzależnienia dzieci od urządzeń cyfrowych i Internetu.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig wraz z kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum UJ dr. hab. Maciejem Pileckim oraz ambasadorką akcji Alicją Bachledą-Curuś zainaugurowali akcję #ZobaczZapytajZareaguj. To odpowiedź miasta na coraz większy problem uzależnienia dzieci od urządzeń cyfrowych, które stają się nieodłącznym elementem dzieciństwa coraz młodszych krakowian.

Z badań przeprowadzonych przez Założycielski Krajowy Instytut Mediów wynika, że Internet jest głównym źródłem informacji i narzędziem socjalizacji, ale wśród dzieci korzystają z niego coraz młodsze osoby. Najczęściej smartfony, tablety i komputer podłączony do Internetu wchodzą do codziennego użytku dzieci w wieku 7-8 lat (38,8%), ale wg najnowszych danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej aż 23,1% dzieci zaczęło korzystać z sieci, mając już 5-6 lat. Ponad 42,2% dzieci w wieku 4-9 lat korzysta ze smartfonów lub innych urządzeń ekranowych i robi to często bez nadzoru.

O problemie od pewnego czasu mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który był pomysłodawcą i inicjatorem akcji mającej na celu zwrócić uwagę na narastające zagrożenie i wdrożyć działania zapobiegające.

Internet bez wątpienia przynosi ze sobą ogromne możliwości nauki, rozwoju i rozrywki. Jest nieocenionym źródłem wiedzy i komunikacji. Jednak może być również źródłem problemów, szczególnie dla dzieci. Zbyt duża ilość czasu spędzanego online może prowadzić do uzależnienia, wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne, a także negatywnie oddziaływać na relacje rodzinne i społeczne. Mamy świadomość problemu i wiemy, że samo mówienie o nim nie wystarczy. Kluczowym elementem kształtowania świadomych użytkowników cyfrowego świata jest edukacja na temat zagrożeń związanych z Internetem, cyberprzemocy i korzystania z mediów społecznościowych. Oznacza to, że odpowiedzialni za wychowanie młodych ludzi rodzice, nauczyciele, pedagodzy i opiekunowie potrzebują wiedzy, dzięki której będą potrafili dostrzegać sygnały problemów związanych z niekontrolowanym korzystaniem z sieci oraz narzędzi i umiejętności, aby móc wspierać dzieci, pomagać im w budowaniu zdrowych relacji i chronić przed uzależnieniem od wirtualnego świata. Do udziału w kampanii zaprosiliśmy wybitnych specjalistów m.in. z zakresu psychologii i psychiatrii dzieci i młodzieży krakowskich szpitali, poradni psychologiczno-pedagogicznych i ośrodków opiekuńczych, którzy swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem będą wspierać realizację projektu – mówił Andrzej Kulig podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Konferencja prasowa inaugurująca akcję #ZobaczZapytajZareaguj

Kampania skierowana jest do mieszkańców gminy Kraków: rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym (głównie klasy I-III) oraz nauczycieli. Pierwszym etapem realizacji projektu jest kampania internetowa obejmująca stworzenie przestrzeni wsparcia, edukacji i uświadamiania rodziców o skali problemu, dostępna pod adresem zareaguj.info oraz w mediach społecznościowych. Kampania będzie widoczna również w szeroko rozumianej przestrzeni miasta m.in. na autobusach miejskich i plakatach. Kolejnym jej etapem będą warsztaty dla rodziców realizowane w ramach zebrań szkolnych oraz przygotowanie materiałów dla nauczycieli. Oba etapy kampanii realizowane są przy udziale autorytetów w dziedzinie psychiatrii oraz problemów uzależnień, m.in. psychologów i psychiatrów z krakowskich szpitali: Szpitala Uniwersyteckiego, WSSDz im. Św. Ludwika i Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

– Internet jest wspaniałym miejscem. I właśnie to sprawia, że może być niebezpieczny, ponieważ jest niezwykle wciągającą i atrakcyjną alternatywą dla codziennych zajęć. Najczęściej problemy pojawiają się wtedy, kiedy czas spędzany przez dziecko w sieci przeszkadza w jego codziennym funkcjonowaniu. Rodzice próbują wówczas ograniczać dzieciom dostęp do Internetu, czego konsekwencją bywają spory, kłótnie, czasami agresja. Jedną z pierwszych rzeczy, którą radzimy rodzicom dzieci mierzących się z problemem uzależnienia od Internetu jest to, aby nie dokonywali gwałtownej zmiany np. odcinania od Internetu z dnia na dzień. Gwałtownie pozbawienie osoby uzależnionej od tego, od czego jest uzależniona nie dając jej nic w zamian, może być źródłem ogromnej frustracji i cierpienia. Ważną częścią kampanii jest zrozumienie przez dorosłych, jaka jest ich rola we wspieraniu dziecka i w jaki sposób mogą okazać mu pomoc, której potrzebuje – zwracał uwagę dr. hab. Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Collegium Medicum UJ, który postanowił wesprzeć miejską kampanię.

W podobnym tonie wypowiadała się również ambasadorka kampanii, znana aktorka Alicja Bachleda-Curuś, która również dostrzega problem i chce pomóc w promowaniu wiedzy na temat uzależnień wśród dzieci od urządzeń cyfrowych i mobilnych oraz Internetu.

Coraz więcej dzieci nie odróżnia swojego wirtualnego ja od tożsamości w świecie rzeczywistym. Nie radzą sobie z ograniczaniem czasu spędzanego w Internecie, a oddzielone od sieci, czują się po prostu źle. Dlatego teraz jest ten moment, kiedy jeszcze możemy pokazać im właściwą ścieżkę, zadbać o ich zdrowie psychiczne i fizyczne, a przede wszystkim stworzyć wartościowe więzi i nauczyć jak kreować prawdziwe i trwałe relacje – mówi Alicja Bachleda-Curuś.

Kampania #ZobaczZapytajZareaguj finansowana jest ze środków miasta Krakowa.