Do krakowskiego ratusza trafiła petycja w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego. Obrońcy praw zwierząt chcieliby, by znalazło się tam pytanie o postój dorożek konnych na Rynku.
– Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt domaga się dotrzymania danego słowa i rozpisania przez Radę Miasta Krakowa zapowiedzianego referendum lokalnego, zaznaczając, że już w ubiegłym roku złożyliśmy propozycję jednego z pytań referendalnych, które dotyczyło wprowadzenia zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie – podkreśla Agnieszka Wypych, Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.
O referendum pisaliśmy m.in. w tym artykule.
KTOZ przypomina, że 1 grudnia 2021 roku powołała niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) Komisję do spraw przygotowania referendum lokalnego.
– Niestety Komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów radnych, zebrała się tylko cztery razy, a ostatnie jej posiedzenie odbyło się we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast przygotowań do referendum lokalnego, które jest jednym z istotnych elementów budowania społeczeństwa obywatelskiego, mamy więc do czynienia z próbą wyciszenia tego tematu i zbiorową amnezją. Uważamy, że takie postępowanie jest nie tylko skandaliczne i kuriozalne, ale także stanowi wyraz wyjątkowego, nawet jak na standardy funkcjonujące w Krakowie, lekceważenia mieszkańców i ich głosu, a także elementarnych reguł demokracji – podkreśla przedstawicielka KTOZ.
Zaznacza, że członkowie towarzystwa są zainteresowani tematem jako krakowianie, ale także jako wnioskodawcy jednego z pytań referendalnych: „Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu funkcjonowania dorożek konnych w Krakowie”.
– Uważamy, że w tej niezwykle ważnej sprawie, wzbudzającej tak wielką aktywność społeczną i zainteresowanie, decyzje nie mogą zapadać pochopnie i pod dyktando tzw. biznesu dorożkarskiego. Nie mogą wreszcie zapadać ponad głowami mieszkańców, a tym bardziej wbrew oczywistej woli mieszkańców Krakowa. W związku z tym apelujemy do Państwa Radnych o refleksję w tej sprawie i o to, aby Rada Miasta Krakowa, która już powołała Komisję do spraw przygotowania referendum lokalnego, a zarazem nie określiła jeszcze jego tematyki, umożliwiła wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta podjęcie decyzji w tej właśnie kwestii w trybie referendum, w trybie demokracji bezpośredniej. Proszę się nie bać głosu obywateli – podkreśla Agnieszka Wypych.