Fundacja PGE zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Dziś jest Pojutrze: Harcerstwo w Służbie Bogu i Polsce”. To wyjątkowa inicjatywa, która ma na celu upamiętnienie historii ruchu harcerskiego w Polsce oraz przekazanie młodemu pokoleniu wartości patriotycznych. Wydarzenie odbędzie się 23 września.
„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” to cykl wydarzeń kulturalnych, przedstawiających historię ruchu harcerskiego w Polsce, obrazujących odwagę i miłość do ojczyzny wielu pokoleń młodych ludzi. W jego ramach odbędzie się wystawa plenerowa, koncert, pokaz filmu oraz wydany zostanie specjalny album.
Wydarzenie otworzy inauguracyjna wystawa plenerowa, która odbędzie się na Placu Wielkiej Armii Napoleona o godzinie 16:30. Jest ona poświęcona historii Ruchu Harcerskiego od momentu jego założenia po czasy współczesne. Autorem tej wyjątkowej ekspozycji jest Bolesław Bezeg. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających aż do 22 października.
Następnie, o godzinie 19:00, na Rynku Podgórskim odbędzie się koncert „Dziś jest Pojutrze: Harcerstwo w Służbie Bogu i Polsce”. Celem tego wydarzenia jest przekazanie młodemu pokoleniu mało znanej historii polskiego harcerstwa za pomocą pięknych melodii i tekstów piosenek nawiązujących do bohaterów i ducha harcerstwa. Na scenie wystąpią utalentowani artyści pod artystycznym kierownictwem Darka MALEO Malejonka. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Uzupełnieniem obu wydarzeń będzie pokaz filmu dokumentalnego „Harcerze w wojnie polsko-bolszewickiej 1920” w reżyserii Michała Szymanowicza, który rozpocznie się o godzinie 18:30 przy ul. Sokolskiej 13 w Krakowie. Ten ponad 30-minutowy dokument przybliży widzom najważniejsze fragmenty wojny polsko-bolszewickiej, w której aktywny udział brali harcerze.
Podczas wszystkich wydarzeń organizatorzy będą obdarowywać uczestników licznymi niespodziankami nawiązującymi do tematu przewodniego. Projekt „Dziś jest Pojutrze: Harcerstwo w Służbie Bogu i Polsce” to wspólna inicjatywa Fundacji PGE, Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, a współorganizatorami wydarzeń są Centrum Kultury Podgórza i Małopolski Okręg ZHR.