fbpx
Kraków

Długa droga do… opracowania stoiska dla kwiaciarek…

Fot. pixabay.com

Krakowskie kwiaciarki z Rynku Głównego w końcu zyskają nowe stoiska. Po analizach i testach prototypowego projektu, niebawem zostanie zaprezentowana jego ostateczna wersja.

Ile może trwać projektowanie stoiska dla kwiaciarek? W Krakowie co najmniej rok… Otóż jak przypomina serwis prasowy krakowskiego magistratu, jesienią ubiegłego roku na krakowskim rynku pojawił się prototyp nowego stoiska dla sprzedających kwiaty. To stanowisko testowe, za pomocą którego badano „funkcjonalność i przydatność” nowych stoisk. W wyniku testów zebrano opinie i uwagi, które pozwoliły rozwinąć model prototypu. 

– Miasto zaproponowało zmianę formy stoisk dla sprzedających kwiaty na Rynku Głównym, mając na uwadze zarówno konieczność poprawy komfortu kwiaciarek, jak i przygotowanie trwałej formy zgodnej z założeniami parku kulturowego oraz uchwały krajobrazowej – wyjaśniają przedstawiciele ratusza. 

I tak wprowadzenie do etapu testowania prototypu stoiska kwiatowego nastąpiło po kilkumiesięcznych konsultacjach, w które byli zaangażowani sprzedający kwiaty oraz przedstawiciele miasta, służby konserwatorskie, podmioty zajmujące się planowaniem przestrzennym i architektonicznym. W efekcie, jak zapewniają urzędnicy, „powstało stoisko spełniające odpowiednie parametry, zaprojektowane specjalnie dla tej przestrzeni, uwzględniające specyfikę pracy kwiaciarek i wymogi planu miejscowego. Testy pierwszego prototypu trwały do końca września − stwierdzono, że ważne jest sprawdzenie funkcjonalności stoiska w różnych warunkach atmosferycznych, także w trakcie letnich upałów”.

Następnie w wyniku zebranych opinii i uwag – zarówno kwiaciarek, jak i też głosów opinii publicznej – podczas spotkań roboczych z udziałem użytkowników stoisk, projektantów oraz służb miejskich zaangażowanych w ten proces wypracowano listę zmian. Po wprowadzeniu ich do projektu stoisko stanie się bardziej funkcjonalne przy jednoczesnym zachowaniu nawiązania do tradycji. 

– Uznano między innymi, że stoisko powinno być zbliżone do formy tradycyjnego straganu, a nie pawilonu. Zgłaszający uwagi postulowali zastosowanie zadaszenia w formie parasoli – jako  nawiązanie do tradycji handlowych Rynku Głównego. Zwrócono też uwagę na potrzebę korekty wysokości modelu i zaakcentowania roślinnych motywów kwiatowych nawiązujących do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uznano też, że zastosowanie lameli powinno zostać ograniczone, co pozwoli zwiększyć przezierność obiektu – opisują urzędnicy.