fbpx
Kraków

Podgórska nekropolia odzyska dawny blask

Fot. UMWM Kraków

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W tym czasie szczególniej patrzymy na krakowskie nekropolie. Tymczasem rozpoczyna się kompleksowa modernizacja jednej z najstarszych w mieście – Starego Cmentarza Podgórskiego. 

Celem jest przywrócenie dawnej świetności tej niezwykle cennej dla Krakowa zabytkowej nekropolii. Rozpoczęły się prace na Starym Cmentarzu Podgórskim przy al. Powstańców Śląskich w Krakowie. 

Stary Cmentarz Podgórski to najstarszy cmentarz komunalny na terenie obecnego Krakowa. Został założony niedługo po roku 1786 i służył mieszkańcom miasta Podgórze do czasu uruchomienia nowego cmentarza przy ulicy Wapiennej. Spoczywają tutaj cenieni i sławni również na całą Polskę krakowianie – prawnicy, urzędnicy, działacze społeczni, przemysłowcy, artyści.

Nic dziwnego, że Zarząd Cmentarzy Komunalnych od lat zabiegał o rewitalizację tego ważnego dla mieszkańców Krakowa zabytku.  Środki na modernizację cmentarza władze miasta pozyskały z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w ramach projektu kluczowego: „Ocalić najstarszą miejską nekropolię przed degradacją i zapomnieniem. Rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego w Krakowie, miejsca spoczynku i upamiętnienia wybitnych obywateli dawniej odrębnego miasta Podgórza”.

– Zadanie to jest przedsięwzięciem wieloletnim, etapowanym na lata 2023–2026. Obecnie wyłoniony został wykonawca na realizację prac w ramach I i II etapu za kwotę 2 213 649,91 zł brutto. Ogółem szacunkowa wartość robót – IV etapy wynosi 4 364 000,29 zł brutto. Na realizację zadania Gmina Miejska Kraków otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w wysokości maksymalnie do 82 proc. wartości inwestycji netto – informują pracownicy krakowskiego ratusza.

Projekt prac obejmuje m.in: uporządkowanie i zabezpieczenie elementów częściowo zniszczonych pomników nagrobnych, pozostałych fragmentów grobowców przeniesionych z niezachowanej części cmentarza, utworzenie lapidarium, w przypadku elementów z grobowca Cieślików zestawienie ich w rzeźbę – pomnik w kształcie portalu; ogrodzenie i oznaczenie w południowej części cmentarza miejsca pochówków szczątków ludzkich ze zlikwidowanych kwater; usunięcie zdewastowanych lastrykowych nagrobków wykonanych w latach 70. XX wieku podczas budowy obecnej ulicy Powstańców Śląskich, wykonanie nowych nagrobków według wzorów zaakceptowanych przez służby konserwatorskie, nawiązujących stylistycznie do nagrobków z XIX w., czy też wykonanie oświetlenia cmentarza (latarnie, lampy, iluminacja bramy i rzeźby – portalu) i monitoringu wizyjnego, z niezbędną infrastrukturą teletechniczną.

Ze względu na prowadzone prace od 26 października i od 6 listopada do 5 grudnia nekropolia zostanie zamknięta dla odwiedzających.