Pomazane ściany leciwych budynków, nie raz wulgaryzmy napisane spray’em na elewacjach kamienic… To niestety zjawisko powszechne w Krakowie. W walce z nielegalnym graffiti może pomóc każdy z nas.
Przedstawiciele krakowian w radzie miejskiej mają dość bazgrołów, które „upiększają” krajobraz stolicy Małopolski – mieście pełnym unikalnych zabytków. Rajcy z Komisji Promocji i Turystyki rozmawiali o programie likwidacji graffiti w Krakowie.
– W Krakowie od lat są prowadzone programy profilaktyczne, interwencyjne i edukacyjne w tym temacie, podejmowane są wszelkie działania przystosowanych do tego służb i instytucji, jak też ponoszone koszty w celu przywrócenia do stanu pierwotnego zniszczonych m.in. budynków, zabytków przez niechciane rysunki i napisy. W ten proces włączają się również aktywnie właściciele i zarządcy nieruchomości poczuwający się do odpowiedzialności za swoje mienie, sami lub z pomocą miejskich aktywistów, chociażby grupy Pogromców Bazgrołów – podaje krakowski ratusz.
Urzędnicy przyznają, że problem graffiti jest obecny na całym świecie.
– Nie dotyczy tylko samego Krakowa, który podejmuje i będzie podejmował nierówną walkę z aktami wandalizmu. Mieszkańcy Krakowa także mogą wziąć udział w walce z nielegalnym graffiti, o ich obecności mogą powiadomić odpowiednie służby i instytucje – zachęcają.
Gdzie można to zgłosić?
– nielegalne graffiti na budynkach ZBK – Zarząd Budynków Komunalnych
www.bazgroly.krakow.pl
– dzwoniąc do dyspozytorni głównej MPO: 12 646 23 61 lub mailowo na adres interwencje24h@mpo.krakow.pl
– akty wandalizmu można zgłaszać także telefonicznie do straży miejskiej na nr tel. 986.