fbpx
Sport

Byli piłkarze, działacze i trenerzy w obronie Wisły Kraków po karze od PZPN

fot. Lubię Kraków

Wisła Kraków nie zgadza się z karą nałożoną przez Komisję Dyscyplinarną PZPN i składa odwołanie. Murem stają również trenerzy, działacze i byli gracze Wisły Kraków, którzy postanowili napisać w tej sprawie specjalny list.

Kara, to pokłosie meczu z GKS-em Katowice, gdy grupa Ultra Wisła świętowała swoje 20-lecie. Świętowaniu towarzyszyła specjalna oprawa oparta nie tylko na racach i tzw. ogniach wrocławskich, ale również na… fajerwerkach, które spowodowały przerwanie spotkania. Nie pomogły również przedmioty rzucane przez kiboli z sektora C w kierunku piłkarzy gości, po pierwszej bramce zdobytej przez GKS.

I choć kara nie jest zaskoczeniem i była wkalkulowana przez Wisłę Kraków, to decyzję podjętą przez Komisję Dyscyplinarną Polskiego Związku Piłki Nożnej oceniono przy Reymonta jako „zbyt surową”. Klub będzie musiał bowiem zapłacić 20 tys. złotych kary, dodatkowo mecz z Górnikiem Łęczna zostanie rozegrany przy zamknięciu większości trybun stadionu Wisły. Spotkanie będą mogli oglądać jedynie kibice posiadający wejściówki na trybunę zachodnią.

W odpowiedzi na decyzję komisji, gracze, byli piłkarze, trenerzy i działacze wystosowali do PZPN specjalny list, w którym proszą o zmianę charakteru kary, która uderza nie tylko w kibiców sektora C, ale także innych i w tej sytuacji niewinnych fanów Białej Gwiazdy, którzy stracą możliwość oglądania swojej ukochanej drużyny.

List otwarty w obronie Wisły Kraków:

Działając z inicjatywy Rady Seniorów Towarzystwa Sportowego „Wisła” Kraków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań prawnych Komisji Dyscyplinarnej PZPN dot. decyzji z dnia 1 grudnia 2023 r. o ukaraniu Klubu poprzez zamknięcie większości trybun Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie w meczu z Górnikiem Łęczna, który ma się odbyć 10 grudnia br.

Zwracamy się niniejszym z apelem o dopuszczenie do użytku trybun, na których nie miały miejsca niebezpieczne zachowania części kibiców podczas meczu rozgrywanego pomiędzy drużynami Wisły Kraków i GKS Katowice w dniu 25 listopada 2023 r.

Wisła Kraków to klub, który w swej 117-letniej historii wychował wielu wybitnych piłkarzy i reprezentantów kraju. Piłka nożna to nasza pasja, ale także wyuczony zawód. Wykonując go, w koszulce z Białą Gwiazdą na piersi, zawsze chcieliśmy dawać kibicom satysfakcję i powód do dumy. Dlatego wiemy, że dla większości z nich, gra klubowej drużyny to źródło radości i forma odpoczynku, a dla nas piłkarzy to istotna forma wsparcia i motywacji.

Jako zawodnicy współtworzący widowiska sportowe, przez lata rywalizujący na wielu stadionach w kraju i za granicą, uważamy, że kibice są integralną częścią sportowej rywalizacji. Piłka nożna ma być dla ludzi i poprzez szlachetną rywalizację, ma ich jednoczyć.

Czas niedawnej pandemii i nakaz rozgrywania spotkań przy pustych trybunach dobitnie pokazał, jak wiele traci sport, w tym nasza dyscyplina, gdy wykluczy się ze stadionów kibiców. Wprowadzanie zakazu jest błędem i w naszym rozumieniu drogą donikąd. Nie można karać zdecydowanej większości sympatyków, za zachowanie nielicznej grupy fanów. Sport jest dla kibiców i dzięki kibicom żyje!

Uważamy, że zamykanie trybun i aren piłkarskich nie jest najlepszym rozwiązaniem i ma znamiona stosowania odpowiedzialności zbiorowej, co w konsekwencji prowadzi do karania niewinnych osób. Od wielu lat widzimy, że podejmowane działania nie przynoszą pożądanych skutków i dziwi nas, że nadal są stosowane w takiej formie. Za niewinność nie można karać! Nie można karać niewinnych dzieci i młodzieży. Nie można karać całych rodzin. Nie można karać seniorów, których jedyną winą jest przyjście na stadion przy ulicy Reymonta. Nie można karać kibiców za utożsamianie się z klubem i działania mające na celu poprawę sytuacji finansowej Klubu.

Należy mieć na uwadze, że istotna część kibiców krakowskiej Wisły, która ratując Klub nabyła jego akcje, stała się współwłaścicielami Klubu, co jest ewenementem w historii polskiej piłki nożnej i zasługuje na szacunek! Pozostała większość kibiców, poprzez zakup jednorazowych wejściówek cały czas wspiera Klub w jego trudnej sytuacji finansowej.

Tym samym uważamy, że kibice nie mogą być podwójnie ukarani, raz poprzez zakaz uczestniczenia w meczu swojej drużyny, dwa poprzez brak możliwości finansowego wsparcia, wyrażanego w formie zakupionych biletów. Ponadto, ukarani zostaną też obecni zawodnicy I drużyny, którzy pozbawieni będą wsparcia swoich sympatyków.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że popieramy racjonalne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie imprez sportowych w całym kraju i nie popieramy działań naruszających bezpieczeństwo uczestników imprez masowych.

Pod listem podpisali się nie tylko członkowie Rady Seniorów TS Wisły Kraków, ale również takie nazwiska jak: Antoni Szymkowiak, Marcin Baszczyński, Grzegorz Kaliciak, Kazimierz Moskal, Paweł Brożek czy Rafał Boguski.