W Watykanie, na placu św. Piotra, można podziwiać wyjątkowe dzieło krakowskiego artysty. Szopka, autorstwa Dariusza Czyża, inspirowana architekturą Rzymskiego Miasta, skrywa w sobie wiele symboli i niespodzianek.
Prezentowana szopka, nazwana „rzymską”, to nie tylko artystyczna interpretacja tradycyjnej szopki. To prawdziwe arcydzieło, które skrywa w sobie wiele symboli i niespodzianek. Główną inspiracją dla Czyża była architektura Rzymu, a każdy element szopki opowiada swoją unikalną historię.
Pierwszymi z nich jest kopuła, która symbolizuje Bazylikę św. Piotra, wieże inspirowane tymi z Bazyliki Matki Bożej Większej oraz taras Zamku Anioła wraz z jego postacią. Tuż obok całej budowli stoi kolumna ze statuą Maryi obecna na najważniejszych rzymskich placach. Artysta w prezentowanej szopce zawarł jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta – miniaturową dziurkę od klucza. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn.
Jednak to nie wszystko. Szopka Czyża to dzieło dwustronne. Po drugiej stronie budowli ujrzymy fasadę Bazyliki Matki Bożej Większej, a na jednym z jej balkonów obecny jest nie tylko wizerunek Maryi, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka. Na dziedzińcu oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i świętego Franciszka.
Dariusz Czyż, laureat Krakowskiego Konkursu Szopek, ma na swoim koncie ponad 100 unikalnych dzieł. Jego szopki różnią się nie tylko stylem, ale także rozmiarem – od dwumetrowych po te najmniejsze, mieszczące się w łupinie orzecha.
Udział krakowsko-rzymskiej szopki na Wystawie 100 Szopek na Watykanie to nie tylko okazja do promocji Polski na arenie międzynarodowej, ale także symboliczny prezent dla rzymskiej Polonii, spędzającej Święta Bożego Narodzenia poza krajem. Dla polskich dzieci uczących się za granicą to także lekcja o polskiej tradycji.
Wystawa potrwa do 7 stycznia na placu św. Piotra w Watykanie.