Szykują się zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu w Krakowie. Dotyczą one zarówno tych nisko, jak i wysokoprocentowych alkoholi i to zarówno sprzedawanych w miejscu spożycie, jak i poza nim. Co to oznacza w praktyce? Prezydent Krakowa przekazał pod obrady Rady Miasta Krakowa projekt uchwały w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i to z podziałem na kategorie, które jasno pokazują kierunek, w którym idzie Kraków.
Wprowadzenie nocnej prohibicji na terenie Krakowa, to jeden z kroków wyznaczania polityki miasta ws. ograniczania spożycia alkoholu. Kolejnym jest właśnie ustalanie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w sprzedaży detalicznej i gastronomicznej.
Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie w tej sprawie, które zakłada, że w Krakowie przedsiębiorcy będą mogli starać się o wydanie:
- 1500 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości do 4,5% alkoholu i piwa,
- 1600 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- 1400 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości powyżej 18% alkoholu.
Dotyczy to alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży. Projekt reguluje jednak również liczbę wydawanych zezwoleń dla alkoholu spożywanego w miejscu spożywania tj. barów, restauracji, pubów i tym podobnych miejsc gastronomicznych. W tym przypadku projekt zakłada:
- 1600 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości 4,5% alkoholu i piwa,
- 1500 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- 1400 zezwoleń na sprzedaż alkoholu o zawartości powyżej 18%.
Przyjęcie uchwały nie spowoduje utraty zezwoleń przez przedsiębiorców, którzy już takowe posiadają. Pokazuje to jednak wyraźny kierunek, który obrał Kraków ws. wychowania w trzeźwości. Zmniejsza się bowiem liczna miejsc, gdzie będzie można kupić i spożywać wysokoprocentowe trunki alkoholowe. Zwiększy się za to liczba miejsc, gdzie będzie dostępny alkohol do 18% zawartości alkoholu, czyli np. wino. Na przyszły rok miasto zaplanowało w budżecie 32 mln złotych pochodzące ze sprzedaży zezwoleń na sprzedaż produktów alkoholowych.