Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w całości uchwałę Rady Miasta Krakowa ws. Strefy Czystego Transportu, która miała obowiązywać w Krakowie od 1 lipca br. Już wcześniej zmodyfikowanie przepisów w tej sprawie zapowiadał wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który odpowiadając na wątpliwości i sprzeciw mieszkańców, rozpoczął konsultacje z urzędnikami w sprawie SCT. Tymczasem po wczorajszej decyzji sądu na próżno szukać komentarzy aktywnych do tej pory w social mediach radnych, którzy za strefą głosowali i bronili jej do samego końca…
Strefa Czystego Transportu w Krakowie od miesięcy rozgrzewa opinię publiczną, a wśród mieszkańców coraz częściej słychać głosy wątpliwości i niezadowolenia z uchwały przegłosowanej przez Radę Miasta Krakowa. Część krakowian od początku negatywnie wypowiadała się na temat przyjętych przepisów, inni narzekają, że brakuje dokładnych informacji, gdzie ma obowiązywać strefa, jak będzie wyglądał dojazd i poruszanie się po mieście dla mieszkańców okolicznych gmin, w jaki sposób mają być dystrybuowane naklejki, którymi oznaczane miały być pojazdy posiadające wjazd do Krakowa i wreszcie… czy będą jakiekolwiek rekompensaty dla mieszkańców, którzy wraz z nowymi przepisami utracą możliwość korzystania ze swoich samochodów, które jeśli nie spełniają odpowiedniej normy EURO, w świetle przepisów SCT musiałyby zostać… sprzedane, bądź przetrzymywane poza Krakowem, po którym jazda nimi byłaby niemożliwa.
Swoje zarzuty wobec SCT mieli nie tylko mieszkańcy, ale również wojewoda małopolski i jego prawnicy, którzy zaskarżyli uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W skardze wskazywano nie tylko na brak wspomnianych wyżej rekompensat dla mieszkańców, ale również problem z odpowiednim oznaczeniem granic SCT i precyzyjnym określeniem niektórych zapisów uchwały. Ostatecznie więc sąd uznał, że uchwała jest niezgodna z prawem i została w całości uchylona.
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zaraz po ogłoszeniu wyroku sądu zapowiedział, że oznacza to konieczność powrotu do rozmów i szerokich konsultacji, które mają objąć większą liczbę mieszkańców i oddać krakowianom głos w sprawie nowego kształtu przepisów, które jednak nie wejdą w życie w najbliższym czasie.
– Czekamy na pisemne uzasadnienie i po jego otrzymaniu przystąpimy do sporządzania projektu uchwały, która zostanie poddana szerokim, powszechnym konsultacjom społecznym. Konsultacje te odbędą się na terenie całego miasta, we wszystkich dzielnicach, tak żeby uzyskać maksymalnie szeroki pogląd mieszkańców na ten temat. Oznacza to, że uchwała zostanie przedłożona radzie nowej kadencji, a wejście w życie SCT nastąpi nie wcześniej, jak za rok – poinformował wiceprezydent Krakowa w swoich mediach społecznościowych.
Mieszkańcy zwrócili jednak uwagę, że brakuje komentarza i refleksji ze strony obrońców Strefy Czystego Transportu i tych, którzy za nią głosowali. Na profilach społecznościowych radnych komentarzy brak, trwa budowanie wizerunku i… chowanie głosy w piasek. Wśród głosujących „za” przyjęciem restrykcyjnych przepisów SCT byli m.in. Łukasz Maślona, Łukasz Gibała, Dominik Jaśkowiec czy Iwona Chamielec i Łukasz Sęk, ale nowych informacji w obronie strefy z ich strony… brak.
– Jak tak, to przyszły prezydent ekolog i spółka bronili SCT z całych sił, jak się przestało opłacać, bo mieszkańcy zaczęli mówić, co o tym i o nich sądzą, to nagle zróbmy zmiany, porozmawiajmy… trzeba było myśleć, zanim podnosiłeś rękę do góry! – pisze jeden z internautów.
W sumie strefa została przegłosowana przez 24 radnych, przeciwko było 13 rajców, a trójka wstrzymała się od głosu. Poniżej pełna lista osób głosujących w sprawie SCT w Krakowie.
Za:
Jacek Bednarz,
Artur Buszek,
Iwona Chamielec,
Kazimierz Chrzanowski,
Tomasz Daros,
Bogumiła Drabik,
Grażyna Fijałkowska,
Łukasz Gibała,
Dominik Homa,
Dominik Jaśkowiec,
Jakub Kosek,
Wojciech Krzysztonek,
Lech Kucharski,
Teodozja Maliszewska,
Łukasz Maślona,
Adam Migdał,
Stanisław Moryc,
Jan Stanisław Pietras,
Anna Prokop-Staszecka,
Łukasz Sęk,
Michał Starobrat,
Grzegorz Stawowy,
Alicja Szczepańska,
Łukasz Wantuch.
Przeciw:
Michał Drewnicki,
Józef Jałocha,
Adam Kalita,
Mariusz Kękuś,
Bolesław Kosior,
Małgorzata Kot,
Renata Kucharska,
Włodzimierz Pietrus,
Edward Porębski,
Marek Sobieraj,
Krzysztof Sułowski,
Agata Tatara,
Jerzy Zięty.
Wstrzymali się:
Andrzej Hawranek,
Małgorzata Jantos,
Sławomir Pietrzyk.