fbpx
Kraków

Politechnika Krakowska stawia na atom! Szykuje się nowy kierunek studiów

fot. FB/Politechnika Krakowska

Polska stawia na rozwój energetyki jądrowej, a Politechnika Krakowska (PK) odpowiada na to wyzwanie, otwierając nowy kierunek studiów „energetyka jądrowa”. Współpraca z Instytutem Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (IFJ PAN) zapewni studentom dostęp do nowoczesnych laboratoriów i specjalistycznej wiedzy. Na studentów czeka 36 miejsc nowego kierunku, który ruszy już od przyszłego roku akademickiego.

Współpraca między PK a IFJ PAN ma na celu kształcenie nowych kadr inżynierskich oraz prowadzenie wspólnych badań naukowych. Prof. Andrzej Szarata, rektor PK, oraz prof. Tadeusz Lesiak, dyrektor IFJ PAN, podpisali umowę o współpracy, która umożliwi studentom korzystanie z zaawansowanych laboratoriów Instytutu.

Studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w wykładach i zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez specjalistów z IFJ PAN. Program obejmuje m.in.:

  • Fizyka reaktorów
  • Promieniotwórczość
  • Ochrona przed promieniowaniem
  • Dozymetria

Przygotowanie do Budowy Elektrowni Jądrowej

Polska przygotowuje się do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Projekt realizowany z udziałem amerykańskiej firmy zakłada, że 40% prac będą wykonywane przez polskie przedsiębiorstwa. Wymaga to wyszkolenia wielu specjalistów, co stanowi wyzwanie dla polskich uczelni.

Prof. Artur Cebula z PK podkreśla, że nowy kierunek studiów przygotuje studentów do pracy zarówno w sektorze energetyki jądrowej, jak i konwencjonalnej, na rynku krajowym i zagranicznym.

Obok kształcenia przyszłych specjalistów, PK i IFJ PAN zamierzają prowadzić działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat energetyki jądrowej. Prof. Paweł Olko z IFJ PAN zaznacza, że edukacja jest kluczowa dla przeciwdziałania nieuzasadnionym obawom i panice związanej z promieniowaniem.