fbpx
Kraków

Wielki sukces fizyków Uniwersytetu Jagiellońskiego!

fot. Biuro Prasowe UMWM

Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się uzyskać pierwszy na świecie trójfotonowy obraz tomograficzny PET. Dzięki temu walka z chorobami nowotworowymi może być skuteczniejsza!

Zbudowany na UJ w ramach realizowanego projektu Jagielloński PET (J-PET) tomograf to prototyp urządzenia do obrazowania medycznego metodą Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, który łączy w sobie możliwość jednoczesnego skanowania całego ciała z niekonwencjonalnymi trybami obrazowania. Ma on służyć nie tylko w lokalizowaniu nowotworów, ale także umożliwi określanie stopnia ich złośliwości oraz badanie dynamiki metabolizmu i rozprowadzania leków.

Realizacja tej techniki obrazowania wymaga m.in. rekonstrukcji rozpadów pozytonium na trzy fotony, której wykonalność zademonstrowali naukowcy z grupy prowadzonej przez prof. Pawła Moskala na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Uniwersytetu w Wiedniu oraz Narodowego Instytutu Fizyki Jądrowej we Włoszech uzyskali oni pierwszy obraz rozciągłego obiektu oparty wyłącznie na trzyfotonowych rozpadach pozytonium.