fbpx
Kraków

Prezydent Majchrowski zapowiada zadrzewienie terenu Muzeum KL Plaszow

Rozpoczęły się prace nad porządkowaniem terenu w celu nadania zielonego wyglądu całego muzeum. Planowo zarówno budynek memoriału jak i tereny znajdujące się dookoła niego mają się wpisywać w naturalne ukształtowanie terenu. Teren Muzeum pozostanie otwarty, zielony i nieogrodzony

,,Ingerencja w naturę zostanie tu ograniczona do minimum”  – Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchroski

Muzeum Kl Płaszów powstało w celu upamiętnienia istnienia nazistowskiego obozu pracy przymusowej,  później przekształconego w obóz koncentracyjny ,,Plaszow”. Teren obozu zajmował ok. 80 ha, a na jego terytorium funkcjonowały warsztaty stolarskie, samochodowe, elektryczne. Obóz posiadał również swoje filie przy większych zakładach przemysłowych. Do jednej z nich należała Fabryka Naczyń Emaliowanych należąca do Oskara Schindlera. Przez obóz przeszło ok. 30 tysięcy więźniów: Polaków, Słowaków oraz Węgrów. Zginęło w nim ok. 5 tysięcy więźniów. Do ocalonych więźniów zalicza się m.in 1100 krakowskich żydów uratowanych przez Oskara Schindlera z tzw. ,,Listy Schindlera”.

Obecnie muzeum obejmuje ok. 40 ha (37 ha zarejestrowanych w liście zabytków oraz 3 ha terenów przyległych). Usuwanie roślinności, nasadzanie zastępcze, sprzątanie śmieci potrwa do końca 2021 r. W związku z ostateczną decyzją zezwalająca na wycinkę drzew na wskazanym terenie, po niej zostanie posadzone 295 drzew. Oprócz tego planowane jest również posadzenie nowych drzew w strefie buforowej od strony ul. Lecha.

W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego planowana jest budowa muzealnego budynku wraz z parkingiem. W obiekcie znajdzie się wystawa stała oraz cała infrastruktura umożliwiająca funkcjonowanie muzeum: (kasa, toalety, punkt informacyjny). Architekci wykorzystali ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wbudowany w skarpę, schowany pod ziemią,  z widoczną tylko jedną elewacją (zachodnią), która umożliwi przejście na teren miejsca pamięci dzięki pomostowi przechodzącemu pod ul. Swoszowicką.

Muzeum Kl Płaszów to miejsce, w które zaangażowane jest Miasto Kraków i Rada Ministrów RP. Muzeum ma stać na straży pamięci tysięcy ofiar nazistowskiego obozu KL Płaszów. Pod koniec października miało miejsce pierwsze posiedzenie Rady Muzeum, na którym to został ogłoszony przewodniczący organu Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.