fbpx
Kraków

Miasto i województwo zapowiadają koniec zagrożenia powodziowego na Bieżanowie

Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podziękował za zaangażowanie wszystkich służb i mieszkańców

Na prawym brzegu rzeki Serafy w rejonie osiedla Złocień powstanie mur z grodzic winylowych. Ma to pomóc w powstrzymaniu powracającego od lat problemu podtapiania części domów w tym rejonie. Decyzję w tej sprawie na specjalnym briefingu prasowym przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był również wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który zapowiedział, że podobny mur poniżej zbiornika Bieżanów wykona Kraków.

– Dzisiaj dzięki decyzji Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dotyczącej wykonania muru z grodzić winylowych, ten region zyska kolejne zabezpieczenie. Prace, które mają potrwać do czerwca, zapewnią realną ochronę mieszkańców i ich mienia – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że budowa zbiornika retencyjnego w tym rejonie pomoże mieszkańcom uporać się z powracającymi co kilka lat problemami występującej z koryta Serafy. Doświadczenie pokazało jednak, że choć problem się zmniejszył, to rozwiązanie nie było wystarczająco skuteczne. Mieszkańcy Bieżanowa przekonali się o tym boleśnie w ubiegłym roku, gdy część domów ponownie znalazła się pod wodą. 

Dla ratowania sytuacji Sztab Zarządzania Kryzysowego zdecydował o budowie specjalnej tamy na potoku Malinówka, która spowodowała utworzenie tymczasowego, mini zbiornika retencyjnego. Do układania worków z piaskiem i kruszywem ruszyli strażacy, mieszkańcy i wspomniany Andrzej Kulig, który postanowił zaangażować się w walkę z problemem powodzi na Bieżanowie. Wiceprezydent zapowiadał jednocześnie, że to tylko tymczasowe rozwiązanie, bo władze Krakowa wspólnie z wojewodą i Wodami Polskimi pracują nad przyspieszeniem prac przy zapowiedzianej budowie kolejnych zbiorników retencyjnych w tym rejonie: Malinówka I i Malinówka II. W sumie powstać mają nawet cztery zbiorniki, które we współpracy z istniejącym już polderem Serafa 1, raz na zawsze powinny rozwiązać powodziowe problemy mieszkańców tej części miasta. Wody Polskie zapowiadają, że być może uda się oddać poldery do końca tego roku. 

– Przed nami dynamiczne starania o to, by rozwiązać problem podtopień w Krakowie. Powołaliśmy dwa zespoły zadaniowe, teraz nadszedł czas na wspólną budowę zabezpieczeń na terenie Bieżanowa w postaci podparcia worków z piaskiem plastikowymi grodzicami. Działanie szacujemy na ok. 10 mln złotych – zaznaczył wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. 

Dzisiejsza decyzja wojewody Łukasza Kmity przekazana na ręce dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzaty Sikory, to kolejny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa powodziowego w dolinie rzeki Serafy. Na jej podstawie na prawym brzegu rzeki Serafy w rejonie osiedla Złocień ma powstać specjalny winylowy mur, który zabezpieczy mieszkańców przed kolejnymi podtopieniami. Dodatkowo obecny na konferencji wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zapowiedział, że podobne działania podejmie również miasto, które zobowiązało się do utworzenia obustronnego muru poniżej zbiornika Bieżanów, w rejonie osiedla Bieżanów. 

Miasto współpracuje również przy utworzeniu kanału ulgi dla potoku Rozrywka, który wielokrotnie zagrażał domom w rejonie ronda Polsadu. Kulig zapewnił, że miasto wciąż pracuje koncepcyjnie, a niebawem pojawią się również konkretne projekty budowlane. Dodatkowo udało się również wyłonić wykonawcę pierwszego etapu prac na os. Kabel, a kolejne prace geodezyjne są prowadzone na Drwini Długiej i Drwince. 

– Miasto widzi poważny problem, mamy plan, który krok po kroku chcemy wspólnie z organami rządowymi realizować – zakończył wiceprezydent Andrzej Kulig.