– Jesteśmy w stanie kryzysu, którego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić – powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej hollywoodzki gwiazdor Sean Penn, który gości dziś w Krakowie. Aktor zapewnił, że jego obecność pod Wawelem nie jest przypadkowa i zapowiedział ścisłą współpracę jego fundacji CORE z władzami miasta. – Nasza fundacja będzie wspierać Kraków zarówno materialnie, jak i organizacyjnie – dodał Penn.
Sean Penn od początku inwazji Rosji w Ukrainie zaangażował się w pomoc uchodźcom uciekającym przed wojną. Zaledwie kilka dni po wybuchu wojny aktor wyruszył do Ukrainy wraz z ekipą filmową, by przygotować reportaż dot. rosyjskiej agresji, a następnie wraz z uchodźcami udał się na polsko-ukraińską granicę i pozostał w naszym kraju, by na miejscu pomagać potrzebującym.
Dziś hollywoodzki gwiazdor pojawił się w Krakowie, gdzie m.in. odwiedził wolontariuszy oraz uchodźców w punktach pomocy, ale głównym celem jego wizyty było podpisanie specjalnego porozumienia, na mocy którego założona przez niego fundacja CORE zaangażuje się w pomoc uchodźcom poprzez ścisłą współpracę z władzami Krakowa.
– Wkrótce będziemy organizacją, Polską opartą o polskich pracowników. Współpracować będziemy długofalowo z Krakowem, wolontariuszami i organizacjami. Nasze wsparcie, to nie tylko finanse, ale również wiedza i doświadczenie – przekonywał aktor podczas specjalnej konferencji prasowej, na której obecni byli również prezydent Jacek Majchrowski oraz wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, odpowiedzialny za koordynowanie krakowskiej pomocy uchodźcom z Ukrainy.
– Jesteśmy po pierwszym miesiącu kryzysu. Najważniejsze zadania, czyli dać dach nad głową i nakarmić uchodźców już za nami. Przed nami jednak kolejne wyzwania. Cieszę się, że fundacja Seana Penna wyciągnęła pomocną rękę do Krakowa jako jedna z pierwszych dużych, międzynarodowych fundacji – powiedział Andrzej Kulig.
Obie strony zapewniły, że w najbliższych tygodniach rozpocznie się ścisła współpraca władz miasta i fundacji CORE, która każdego dnia będzie skupiała się na pomocy uchodźcom choćby w organizowaniu najpotrzebniejszych przedmiotów, ale również wsparcia finansowego i organizacyjnego, które pozwoli m.in. na znalezienie pracy i usamodzielnienie się osób, które w wyniku wojny trafiły do Polski i do Krakowa.