fbpx
Kraków Wojna w Ukrainie

Ogromne zapotrzebowanie na żywność, ubrania i chemię w punktach dla uchodźców

Wojna w Ukrainie nie ustaje, podobnie jak pomoc humanitarna organizacja choćby na miejscu w Krakowie dla najbardziej potrzebujących osób. W punkcie pomocowym, prowadzonym przez Polski Związek Harcerstwa Polskiego sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przedstawiciele apelują, iż zaczyna brakować wody w małych butelkach, soczków dla dzieci, musów, chleba, bułek i wsadu do kanapek.

Na peronie 3 Dworca Głównego w Krakowie działa punkt pomocowy, który jest czynny w godz. od 6:30 do 23:30. Codziennie zgłaszają się do niego tysiące uchodźców. „Kupujemy żywność przede wszystkim za własne środki. Raz dziennie przychodzi dostawa od miasta – nie wiemy wcześniej, jakie dokładnie produkty przywiozą” – powiedział PAP koordynator punktu Bartosz Zawisza. Osoby chcące wesprzeć ten punkt mogą też bezpośrednio tutaj przynosić dary.

Jest ogromne zapotrzebowanie na odzież letnią, bieliznę, żywność oraz środki do higieny. W pierwszym tygodniu wojny zaangażowanie było ogromne, aktualnie w punktach pomocowych zaczynają pojawiać się ogromne braki.

„Najbardziej potrzebna jest żywność. Mniej jej otrzymujemy od darczyńców i w związku z tym teraz już sami ją zakupujemy. Na terenie Ukrainy potrzebny jest teraz też bardzo proszek do prania – taki zdawałoby się prozaiczny produkt” – zauważyła koordynatorka ds. pomocy uchodźcom w krakowskiej Caritas Monika Buzała.

Miejsca prowadzonych zbiórek:

Od firm, grup zorganizowanych, dary są przyjmowane w magazynie przy ul. Bartników 10 w dni robocze w godz. od 9 do 17, w sobotę od 9 do 15.
Miejski magazyn na leki jest przy ul. Daszyńskiego 22, czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. od 9 do 19. Lekarstwa, środki opatrunkowe itd. są tu i zbierane i wydawane.
Centrum Wielokulturowe, które prowadzi Szafę Dobra w dawnej galerii Plaza, zbiera ubrania letnie oraz nową bieliznę.

W punktach pomocowych prowadzonych przez Caritas potrzebna jest przede wszystkim żywność – zarówno dla uchodźców przychodzących do punktów po pomoc, jak i tych zakwaterowanych przez Caritas w ośrodkach oraz w domach prywatnych.

Szczegółowe informacje o tym, jak można wspomóc Caritas, są na stronie internetowej krakowcaritas.pl w zakładce „Pomoc-Ukraina” oraz pod numerami telefonów 780 604 584 i 575 035 647 w godz. od 8 do 20.

 

KL