Poznaliśmy szczegóły uchwały, która zakłada nowe, wyższe opłaty za parkowanie w ścisłym centrum Krakowa. Zmienią się również dni i godziny, w których będzie obowiązywała opłata parkingowa. To odpowiedź na liczne apele mieszkańców centrum i analizy urzędników przeprowadzonej w maju. O ostatecznym kształcie uchwały zdecyduje jednak Rada Miasta Krakowa.
Urzędnicy od kilku miesięcy przyglądali się problemowi zatłoczonej Strefy Płatnego Parkowania. Z analizy rotacji pojazdów przeprowadzonej w listopadzie ubiegłego roku oraz w maju tego roku wynika, że dostępność miejsc parkingowych jest niewystarczająca, szczególnie dla osób, które zamieszkują w obszarze objętym podstrefami A, B i C, w tym w sektorach B6, B20 oraz C5 i C10.
By zachęcić mieszkańców innych dzielnic do podróżowania do centrum komunikacją miejską i tym samym zwiększyć dostępność miejsc postojowych, urzędnicy zaproponowali zwiększenie opłat w ww. podstrefach o złotówkę. To oznacza, że:
– za postój w podstrefie A trzeba będzie zapłacić 7 złotych,
– za postój w podstrefie B trzeba będzie zapłacić 6 złotych,
– za postój w podstrefie C trzeba będzie zapłacić 5 złotych.
Zwiększy się również kara za brak uregulowania opłaty za postój w strefie. Ma to na celu „ograniczenie spraw prowadzonych na etapie postępowania przedegzekucyjnego i zwiększenie ściągalności opłaty dodatkowej”. Nowe stawki zakładają, że opłata dodatkowa wyniosłaby 150 złotych w przypadku uregulowania jej do 7 dni, powyżej tego terminu kara wzrosłaby do 250 złotych.
Jedną z najważniejszych zmian będzie jednak likwidacja darmowego postoju w centrum Krakowa w niedzielę i święta. Do tej pory zapis ten tłumaczono utrzymaniem ruchu turystycznego oraz zmniejszonym obłożeniem miejsc parkingowych ze względu na brak osób dojeżdżających do centrum do pracy. Analizy prowadzone przez urzędników nie potwierdziły jednak mniejszego obłożenia i dlatego w ich propozycji znalazły się nowe godziny obowiązywania strefy. Kierowcy mieliby więc płacić za postój od poniedziałku do niedzieli w godz. 10-20. Za parking w centrum nie płacilibyśmy jedynie:
1 stycznia – Nowy Rok;
pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
drugi dzień Wielkiej Nocy;
1 listopada – Wszystkich Świętych;
24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia;
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
To jednak jeszcze nie koniec zmian proponowanych w ramach nowej uchwały. Zakłada ona również likwidację abonamentu „M”, który obowiązywał do tej pory dla mikroprzedsiębiorców oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą w obrębie podstref. Urzędnicy wskazali bowiem na „wypaczenie idei stojącej za udostępnieniem abonamentu”. Wpływ na to miały między innymi powierzchnie biurowe typu co-working oraz brak możliwości weryfikacji faktycznego poziomu zatrudnienia.
Kolejną rewolucją dla kierowców może być odpowiedź na zapotrzebowanie wyrażane od lat przez rady dzielnic, w których strefa do tej pory nie obowiązywała, bądź obejmowała swoim zasięgiem tylko część ulic. Zgodnie z proponowaną uchwałą, zasięg strefy ma być bowiem poszerzony o nowe sektory: C23, C24, C31 i C33.
To wszystko wciąż jedynie propozycja uchwały, nad którą teraz pochylą się radni Rady Miasta Krakowa i to od nich będzie zależał kształt i ostateczny zasięg zmian w Strefie Płatnego Parkowania.
Dodaj komentarz