Szczątki 32 osób odnaleziono na terenie przebudowywanej ul. Królowej Jadwigi. Prace archeologów dobiegają już jednak końca- jest więc szansa, że niebawem wykonawca będzie mógł powrócić do harmonogramu prac, które zostały częściowo wstrzymane przez nadzór archeologiczny. – Mimo tego niecodziennego znaleziska prace są kontynuowane poza obszarem chronionym przez archeologów i bardzo się z tego cieszę, bo to jest rozsądna decyzja, która pozwala na niwelowanie utrudnień – mówił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, który wizytował dziś rejon prac.
Na ludzkie szczątki natrafiono podczas pogłębiania wykopu przy ul. Królowej Jadwigi w związku z kompleksową wymianą podziemnych instalacji. Na miejsce natychmiast wezwano inwestora oraz odpowiednie służby, w tym konserwatora zabytków i nadzór archeologiczny, który po zabezpieczeniu terenu podjął decyzję o wstrzymaniu prac i rozpoczęciu badań odkrywkowych. Te wykazały kolejne szczątki- w sumie odkryto ich 32, wiele z nich należy do dzieci.
– Plany potwierdzają, że istniał tu cmentarz, który mógł funkcjonować nawet przez 100 lat. Wydaje się, że odkryliśmy już wszystkie szczątki, które są datowane na XIX w., ale potwierdzić muszą to dodatkowe badania – mówiła kierownik badań archeologicznych Bożena Marczyk-Chojnacka.
Szybki postęp prac archeologicznych sprawia, że istnieje szansa, że harmonogram zostanie zachowany i nie dojdzie do opóźnień w zakończeniu przebudowy ul. Królowej Jadwigi. Wykonawca w obliczu wstrzymania robót przez archeologów przeniósł się bowiem na inny odcinek drogi, by tam realizować niezbędne prace, które na ten moment postępują zgodnie z wyznaczonym wcześniej planem.
– W niektórych obszarach mamy mnóstwo wykonanych prac, jak np. instalacje gazownicze, wodociągowe na poziomie 60 proc., kanalizacyjne na poziomie 50 proc […] Prace powinny zakończyć się zgodnie z planem, chyba, że pokrzyżuje nam plany pogoda, ale nie spodziewam się tego – zapewnił wiceprezydent Kulig.
Przebudowa ul. Królowej Jadwigi od początku budzi sporo kontrowersji i wątpliwości wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, dla których remont oznacza brak lub bardzo utrudniony dojazd do swoich posesji i brak komunikacji miejskiej, która jest dostępna jedynie w wyznaczonych miejscach na skraju prowadzonych prac. Remont powinien zakończyć się w maju 2023 roku.