fbpx
Kraków

Porządków w mieście ciąg dalszy. Nowe tablice informacyjne i „witacze”

Uchwała krajobrazowa była pierwszym etapem „porządków” w mieście. Teraz czas na montaż nowych oznakowań w ramach Systemu Identyfikacji Miejskiej. Cel jest jeden – walka z wizualnym nieładem i przywołanie lokalnych tradycji.

W ramach  nowego Systemu Identyfikacji Miejskiej (SIM) w całym Krakowie pojawią się nowe tablice informacyjne. Będą białe i brązowe, a napisy będą przygotowane tym samym krojem pisma. 

Jako pierwsze zostaną wymienione tablice drogowe przy rondzie Matecznego. To tam według Zarządu Transportu Publicznego panuje największy chaos wśród nośników. 

Następne tablice pojawią się w dzielnicy XIII (Podgórze), w prawobrzeżnych dzielnicach Krakowa oraz w ciągu II obwodnicy. Potem nowe nośniki zamontujemy po drugiej stronie Wisły i w północnej części miasta. Na początek będzie to około 250 tablic – tłumaczy Sebastian Kowal z ZTP.

To nie koniec nowości. Dotychczasowe tablice wjazdowe z hasłem „Witaj w Krakowie Mieście Królów Polski” trafią do Muzeum Inżynierii i Techniki. Zastąpi je nowy „witacz”: „Kraków. Miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Mieszkańcy są jednak podzieleni. Wśród komentarzy możemy przeczytać m.in.:

Bardzo lubiłem być witany w Krakowie Mieście Królów Polskich. Miast pod patronatem UNESCO jest mnóstwo. Miast, w których przez wieki mieszkali królowie – niewiele.

Krystian Banet, kierownik działu SIM w ZTP w rozmowie z Gazetą Wyborczą dodaje: Mamy i niespodzianki. Podczas konsultacji z mieszkańcami pojawił się pomysł, żeby umieszczać nie tylko nazwy administracyjne, ale także zwyczajowe. Do tej pory nie stosowaliśmy nazwy „Kurdwanów” na tablicach, teraz się pojawi. Podobnie jak „Ludwinów”, „Nowy Świat”, czy „Czarna Wieś”. Na tablicach drogowych znajdą się najważniejsze instytucje kultury, atrakcje turystyczne, szpitale, kampusy uczelni publicznych, dworce, parkingi Park and Ride, cmentarze.

Prototypy tablic zaprezentowano już 2 lata temu w okolicy DH Jubilat.

Katarzyna Słowik