fbpx
Małopolska

Gmina Wielka Wieś najbardziej przyjazna mieszkańcom

Podkrakowska gmina Wielka Wieś, licząca ponad 11 tys. mieszkańców może nadal szczycić się mianem gminy, która najlepiej dba o  jakość życia swoich mieszkańców. W  kategorii gmin wiejskich pokonała po raz drugi ponad 1500 rywali z całej Polski.

W czym tkwi tajemnica sukcesu? – pytamy wójta gminy Krzysztofa Wołosa

Najważniejsze, to znaleźć grupę pracowitych i zaangażowanych ludzi, dobrze współpracować z radnymi, sołtysami, organizacjami pozarządowymi. Trzeba rozmawiać z mieszkańcami, nie bać się trudnych tematów i realizować plan.

Jakie inwestycje udało się zrealizować w ostatnim czasie?

W tym roku kończymy budowę kanalizacji, podłączamy do sieci domy w ostatniej wsi, walczymy o ochronę powietrza – z 2 tys. kopciuchów do wymiany pozostało 400. W gminie jest zatrudnionych 4 eko doradców, którzy pomagają mieszkańcom w pozyskaniu środków na wymianę starych pieców, termomodernizację budynków i budowę fotowoltaiki. W związku z budową kanalizacji dofinansowujemy przeróbkę szamb na zbiorniki wody, nieodpłatnie też wypożyczamy zbiorniki na łapanie deszczówki. Trudno wymienić wszystkie działania, bo w każdej dziedzinie coś robimy.

Jaką rolę w zarządzaniu gminą odgrywają mieszkańcy?

Dwa razy do roku organizujemy wiejskie zebrania by poinformować mieszkańców, co udało się zrealizować a co nie, a także dowiedzieć się o ich problemach. Mieszkańcy korzystają z funduszy sołeckich, które przeznaczają na drobne inwestycje w ich najbliższym otoczeniu. Oni zgłaszają pomysły a my w miarę możliwości je realizujemy.

W Gminie aktywnie działają organizacje pozarządowe, które staramy się wspierać małymi grantami. Bardzo aktywna jest Rada Seniorów, która dba o aktywność starszego pokolenia, zdrowie – organizując co miesiąc na ten temat wykłady, wyjazdy na basen, do kina. O sprawy młodzieży dba Młodzieżowa Rada Gminy.

Czy uda się Panu zbilansować budżet na przyszły rok ?

Samorządy znalazły się w tym roku w dość trudnej sytuacji. Żeby zbilansować budżet każdą złotówkę zanim wydamy,  oglądamy dwa razy. Wpływy nie rosną w takim tempie jakbyśmy chcieli. W przyszłym roku będziemy realizować tylko najpilniejsze inwestycje, inne będą musiały poczekać lub zostaną rozłożone na etapy. Staram się nie zadłużyć gminy ponad miarę – mówi wójt Krzysztof Wołos.

Konkurs jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP prof. Jerzego Buzka ocenia skuteczność działań samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju  lokalnej wspólnoty. Bierze pod uwagę działania ekonomiczne, na rzecz środowiska, społeczne, ocenia też jakość zarządzania.

Wysokie miejsca w rankingu zajęły: Gorlice, Miechów, Bukowno, Zakopane, Muszyna, Rabka Zdrój i Dobczyce.

W 18 tej edycji konkursu wzięło udział 1523 gmin wiejskich i 881 gmin miejskich i miejsko – wiejskich oraz 65 miast na prawach powiatu. Kraków  w swojej kategorii (miast na prawach powiatu), zajął 2 miejsce, ustępując pierwszeństwa Poznaniowi.

Grażyna Bekier