fbpx
Dzieje się!

Jest dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych

Simon Koopmann, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons

Od 1. grudnia gospodarstwa domowe wykorzystujące  do ogrzewania energię elektryczną mogą składać  wnioski o dodatek elektryczny.

Wysokość dopłat zależy od wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie. Jeśli w 2021 r zużycie wynosiło do 5 tys. MWh, kwota dodatku, to 1000 zł. Jeżeli zużycie przekroczyło 5MWh, można wnosić o dopłatę w kwocie 1500 zł.

Dopłatami będą objęte te gospodarstwa, których źródłem ogrzewania jest pompa ciepła, podgrzewacz, nagrzewnica lub bojler zasilany energią elektryczną pochodzącą od dostawcy prądu. Podobnie, jak przy dodatku węglowym, dopłata będzie dla jednego lokalu czy domu niezależnie od ilości rodzin tam zamieszkujących. Jeżeli pod jednym adresem miejsca zamieszkania znajduje się więcej lokali mieszkalnych i prowadzone tam są oddzielne gospodarstwa domowe, możliwe jest przyznanie kilku dodatków elektrycznych. W tym przypadku, sprawdzą to pracownicy gminy.

Warunkiem uzyskania podwyższonego dodatku elektrycznego (1500 zł),  jest dołączenie do wniosku rozliczenia z przedsiębiorstwem energetycznym, potwierdzającego wyższe zużycie energii w poprzednim roku.

We wniosku należy podać dane wnioskodawcy i członków rodziny, numer konta bankowego, organ samorządu, do którego składany jest wniosek i źródło ciepła zgłoszone do CEEB do 11 sierpnia 2022 r (wyjątek stanowią nowe źródła ciepła zgłoszone  lub nie po tej dacie). W takich sytuacjach pracownicy gminy są zobowiązani do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i sporządzenia notatki.

Dofinansowania nie otrzymają gospodarstwa, które skorzystały z dodatku węglowego lub innych dotacji do ogrzewania gospodarstwa i właściciele mikro instalacji fotowoltaicznej, której produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE.

Szczegółowe informacje, kto będzie wypłacał dodatek: wójt, burmistrz, prezydent miasta czy wskazany przez nich podmiot należy potwierdzić w swoim urzędzie.