Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich przed wojną uchodziła za „polskiego Nobla”. Dziś jest prestiżowym wyróżnieniem, które w tym roku otrzymał ks. prof. Michał Heller, fizyk teoretyczny, filozof, teolog, historyk nauki, a przede wszystkim wybitny popularyzator nauki.
Jako pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, ks. prof. M. Heller otrzymał prestiżową nagrodę Templetona (2008) , za otrzymane pieniądze ufundował Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, zdobył też 30 innych wyróżnień polskich i zagranicznych m.in. za upowszechnianie wiedzy.
Nagroda Jerzmanowskich została ustanowiona w 1908 r mocą testamentu E. Jerzmanowskiego. Po raz pierwszy wręczona przez UJ w 1915 r i po raz ostani przed II wojną w 1938 r.
Wielki kapitał, z którego była wypłacana zniknął w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu nie został odtworzony.
Dopiero w 2008 r , w stulecie utworzenia funduszu nagrody, udało się ją restytuować dzięki funduszom Województwa Małopolskiego. Nagroda pozwala wyróżniać osoby, które zgodnie z testamentem Erazma Jerzmanowskiego – „przez swe prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafił zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim”
Po raz pierwszy nagrodę wręczono w 2009 r, laureatką została Janina Ochojska – Okońska.
Zdjęcie pochodzi ze strony Wikipedii.