Radni przegłosowali budżet Krakowa na 2023 rok. Zakłada on wydatki miasta na poziomie 8 mld 022 mln złotych. Dochody Krakowa wyniosą według założeń 6 mld 863 ml złotych. To oznacza rekordowy deficyt 1 mld 100 mln złotych, a dług miasta na koniec wzrośnie do ponad 5,5 mld złotych.
Dyskusje o projekcie przyszłorocznego budżetu trwały w radzie miasta od kilku tygodni. Nikt nie miał wątpliwości, że będzie to budżet trudny w związku z trwającym kryzysem energetycznym, ale również wojną w Ukrainie, która spowodowała wiele nieplanowanych wcześniej wydatków i przełożyła się na przyszłoroczny budżet. To nie oznacza jednak, że mimo rekordowego deficytu udało się zarezerwować pełne finansowanie np. dla komunikacji miejskiej. Już teraz wiadomo bowiem, że przy obecnych cenach energii i paliwa, pieniędzy na utrzymanie siatki połączeń braknie mniej więcej pod koniec wakacji. Konieczne jest więc poszukiwanie dodatkowych środków- tu pomocna miała się okazać podwyżka cen biletów proponowana przez władze miasta oraz rozszerzenie i podniesienie opłat strefy płatnego parkowania, ale do tego tematu radni wrócą dopiero po Nowym Roku.
Za budżetem głosowało w sumie 27 radnych, choć część z nich przekonywała, że nie jest zwolennikiem projektu. Jego odrzucenie mogłoby się jednak skończyć przedstawieniem projektu przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która kierując się jedynie czysto ekonomicznymi wskaźnikami, zapewne pominęłaby wiele koniecznych wydatków, które Kraków musi ponieść, między innymi na promocję miasta, która stanowi ważny punkt planowania budżetowego. Przeciwko było 13 radnych- w większości to rajcy zrzeszeni w klubie Prawa i Sprawiedliwości, które podczas dyskusji nie kryło, że budżet to efekt wielu lat zaniedbań i przekazywania środków na kontrowersyjne i często w ich ocenie, zbędne wydatki.
Jeszcze przed przedstawieniem ostatecznego projektu prezydent Jacek Majchrowski przekonywał, że budżet będzie zakładał cięcia w wielu aspektach życia miasta. Kluczowe miało być jednak utrzymanie finansowania dla już rozpoczętych inwestycji. To między innymi budowa KST do Górki Narodowej, budowa Trasy Wolbromskiej, dokończenie budowy linii tramwajowej z os. Krowodrza Górka do Górki Narodowej, finalizowanie prac przy budowie kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki-Zabłocie, czy budowa Centrum Kultury Ruczaj.