Dokładnie o północy 15 stycznia ruszyły internetowe zapisy do szczepień przeciwko COVID-19. Osoby, które chcą skorzystać ze szczepionki, mogą to zrobić poprzez stronę www.pacjent.gov.pl. Dotyczy to wszystkich osób powyżej 18 roku życia, ale wyrażenie chęci szczepienia i złożenie formularza w systemie, nie jest jednoznaczne z rejestracją do szczepionki przeciw COVID-19.
System uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to sposób na oszacowanie liczby osób, które będą chciały skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności ze szczepienia będą mogły skorzystać jednak osoby powyżej 80 roku życia, które oprócz systemu internetowego, mogą rejestrować się także poprzez specjalną, całodobową infolinię dostępną pod numerami telefonów: 989 lub 22 62 62 989. Seniorzy mogą zadzwonić osobiście lub skorzystać z pomocy kogoś z rodziny. Poza tym dostępna jest również rejestracja w przychodni rejonowej, które będą jednocześnie punktami szczepień. Do rejestracji wystarczy PESEL i numer telefonu komórkowego, na który zostanie przesłane potwierdzenie rejestracji wraz z terminem planowanego szczepienia.
Ze specjalnego formularza dostępnego na stronie pacjent.gov.pl może skorzystać od dziś każdy obywatel, bez względu na wiek. Dzięki temu zgłaszamy się do systemu dobrowolnych szczepień, ale nie jest to jednoznaczne z wyznaczeniem terminu i samym szczepieniem. Te będą bowiem odbywały się według ustalonego harmonogramu, który zakłada podział na grupy wiekowe. W drugiej kolejności (22 stycznia przyp. red.) ruszą zapisy dla osób po 70 roku życia, a trzy dni później ruszą pierwsze szczepienia dla zarejestrowanych z tej grupy. W dalszej kolejności będą realizowane rejestracje i szczepienia kolejnych grup wiekowych.
W samym Krakowie będzie działało 111 punktów, które miesięcznie mają zaszczepić około 77 tysięcy osób. Najwięcej punktów będzie zlokalizowanych na terenie Śródmieścia – 34, na Krowodrzy – 31, w Podgórzu – 29 oraz w Nowej Hucie – 17.