fbpx
Komunikacja

A było tak blisko. Bez szczęśliwego finału ws. budowy nowej drogi startowej Kraków Airport?

fot. Lubię Kraków

Saga wokół budowy nowej drogi startowej Kraków Airport wydaje się nie mieć końca, a gdy szansa na szczęśliwe zakończenie przedłużającej się procedury administracyjnej była na wyciągnięcie ręki, pojawił się kolejny problem. RDOŚ w Kielcach zamiast pozytywnej decyzji środowiskowej… wystąpiła o kolejne opinie do trzech innych instytucji. To oznacza opóźnienia, które dla lotniska oznaczają kolejne problemy.

Od blisko 10 lat trwają ustalenia i proces administracyjny ws. wydania decyzji środowiskowych dla budowy nowej drogi startowej podkrakowskiego lotniska. Jest to kluczowe dla dalszego rozwoju portu, ale też bezpieczeństwa już obsługiwanych połączeń. Stara droga jest w opłakanym stanie i władze lotniska ratują ją, jak mogą, prowadząc m.in. nocne naprawy i stale monitorując jej stan. Taka sytuacja nie będzie jednak trwała wiecznie, co grozi nawet wstrzymaniem ruchu lotniczego dla Kraków Airport.

Szansa na uniknięcie tego czarnego scenariusza była już blisko. Wydawało się bowiem, że 18 lutego RDOŚ w Kielcach, która rozpatruje wniosek w tej sprawie, wyda pozytywną opinię środowiskową dla nowej inwestycji. Okazuje się jednak, że dyrekcja postanowiła wystąpić o dodatkowe opinie w tej sprawie do Wojskowego Inspektoratu Sanitarnego, Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie, Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego oraz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Każda z tych instytucji na ustosunkowanie się ma dokładnie miesiąc, co oznacza kolejne opóźnienia w procesie wydawania decyzji.

Wojsko, które korzysta z lotniska, także z niecierpliwością oczekuje inwestycji, zapewniając, że ma to znaczenie nie tylko dla lotów cywilnych, ale również dla zapewnienia bezpieczeństwa militarnego, bo Kraków Airport to wciąż port funkcjonujący również jako lotnisko wojskowe. Oba warianty przedstawione przez władze lotniska zostały przez wojsko zaakceptowane, ale opór stawiają wciąż okoliczni mieszkańcy, którzy nie chcą zgodzić się na nową inwestycję, tłumacząc ją obniżeniem komfortu życia i zwiększenia hałasu oraz negatywnego oddziaływania na środowisko.