Są kolejne „Kontrakty dla dzielnic” Andrzeja Kuliga. Tym razem kandydat na prezydenta Krakowa ogłosił program wsparcia i wyrównywania szans dla Bronowic, Zwierzyńca i Dębnik. To już kolejne dzielnice, które znalazły się w programie obecnego wiceprezydenta, a które po jego ewentualnej wygranej, mają doczekać się ważnych dla mieszkańców inwestycji. Chodzi m.in. o remonty szkół i przedszkoli, budowę nowych placówek dla najmłodszych w tym np. żłobków, rozwoju komunikacji miejskiej czy inwestycji przeciwpowodziowych oraz budowy parków.
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig od początku swojej kampanii obrał kurs na „poprawę jakości życia mieszkańców” i „wyrównywanie szans krakowskich dzielnic”, które w ocenie Kuliga w ostatnich latach zostały nieco zapomniane i straciły sporo na rzecz rozwoju metropolii. W jego ocenie czas dużych inwestycji, które były kluczowe w ostatnich latach, już się skończył i budżet miasta powinien być w większym stopniu przekierowany na inwestycje w dzielnicach.
To właśnie mają zakładać „Kontrakty dla dzielnic”, które Kulig sukcesywnie prezentuje swoim wyborcom. Czym różnią się od złotych obietnic? Bo jak tłumaczy kandydat na prezydenta, kontrakty zostaną wpisane do długoterminowej prognozy finansowej miasta, co wprost oznacza umieszczenie ich w planie inwestycyjnym i tym samym zagwarantowanie realizacji inwestycji. Jakie to zatem inwestycje?
Dzielnica VI Bronowice
- opracowanie koncepcji odwodnienia rejonów: Mydlniki, Bronowice
- budowa urządzeń przeczyszczających kanalizację opadową na ul. Na Błonie
- modernizacja KS Bronowianka
- modernizacja przedszkola nr 77
- budowa hali sportowej i zaplecza rekreacyjno-sportowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8
- ponowne opracowanie koncepcji budowy linii tramwajowej Cichy Kącik- Azory
- przebudowa ulic, remonty dróg i chodników
- roboty konserwacyjno-naprawcze wiaduktu nad Rondem Ofiar Katynia
- projekt „Łączymy bronowickie parki”
- skwerek przy Młynówce
- budowa pochylni oraz przebudowa schodów w Parku Młynówka
Dzielnica VII Zwierzyniec
- budowa rowu odwodnieniowego przy ul. Ks. Józefa
- opracowanie koncepcji odwodnienia rejonów: Olszanica, Wola Justowska
- budowa sali gimnastycznej w szkole podst. nr 32
- budowa basenu oraz modernizacja placu zabaw przy szkole nr 72
- modernizacja przedszkola nr 78
- budowa żłobka przy ul. Ks. Józefa
- oświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Jodłowej w rejonie SH Jubilat
- budowa dróg dojazdowych do ul. Podłużnej do nowo powstającego osiedla
- remonty dróg i chodników
- ostoja przyrody w zagajniku miejskim przy rondzie Chełm
Dzielnica VIII Dębniki
- opracowanie koncepcji odwodnienia rejonów: Kostrze, Tyniec, Sidzina, Skotniki, Bodzów, Pychowice, Wróblowice
- budowa przepompowni na wysokie stany: Tyniec, Bodzów, Pychowice-Widłakowa, Pychowice- Sodowa
- budowa żłobka i rozbudowa zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8
- rozbudowa i przebudowa szkoły podst. nr 54 i przedszkola nr 133 przy ul. Tynieckiej
- modernizacja KS Tyniec
- budowa Ośrodka Ruczaj
- oświetlenie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Praskiej i Szwedzkiej
- rozbudowa ul. Tynieckiej
- remonty dróg, chodników
- doposażenie ogródka jordanowskiego
- modernizacja placów zabaw
- boisko i plac zabaw na Zakrzówku
Kulig w swoim programie wyborczym podkreśla, że chce doprowadzić do momentu, w którym krakowianie nie tylko będą zadowoleni z miasta, w którym żyją, ale przybędzie też nowych osób, które właśnie pod Wawelem będą chciały założyć swoje rodziny i budować przyszłość. By to się jednak udało trzeba- w ocenie wiceprezydenta Kuliga, zwiększyć nakłady finansowe na rozwój dzielnic, które w ostatnich latach nie mogły doczekać się wielu ważnych inwestycji, bo środki były przeznaczane na wielkie inwestycje infrastrukturalne, jak np. Trasa Łagiewnicka.
– Znam wszystkie bolączki mieszkańców, wiem, jak rozwiązywać ich problemy, wiem, co zrobić by ich życie było bardziej komfortowe – mówi Andrzej Kulig i dodaje: – Mój program powstawał na spotkaniach z mieszkańcami wszystkich krakowskich dzielnic, którzy zgłosili dziesiątki zadań, które miasto powinno zrealizować – od bardzo drobnych napraw i remontów, aż po duże wielomilionowe inwestycje. Kulig podkreśla też, że w odróżnieniu od innych kandydatów, posiada ogromne doświadczenie w pracy samorządowej, zna mechanizmy planowania i realizacji zadań miejskich i tym samym jest w stanie szybko i sprawnie działać na rzecz rozwoju miasta dla mieszkańców. Jednocześnie podkreśla, że chce zadbać nie tylko o seniorów, ale również młode rodziny, które np. na miejscu nie posiadają pomocy dziadków. Właśnie dlatego chce w krakowskich dzielnicach rozwijać „Kluby rodzica”, żłobki, przedszkola i kluby, które będą miejscem opieki i aktywizacji dla dzieci w różnym wieku.